NBA : Επική ανατροπή για Σέλτικς

Με αντεπίθεση και επιστροφή από την... κόλαση οι Σέλτικς πήραν τεράστια νίκη επί των Ρόκετς (99-98) με καλάθι του Χόρφορντ 3΄΄ πριν το τέλος.

Μυθική ανατροπή για τους Σέλτικς! Η ομαδάρα της Βοστόνης απέδειξε πως είναι πολύ σκληρή για να πεθαίνει και απέναντι στους Ρόκετς επιστρέφοντας από το -26 και κερδίζοντας το ματς με 99-98 χάρις σε καλάθι του Χόρφορντ 3 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε!

Οι Μπόστον Σέλτικς βρέθηκαν να χάνουν με το καλημέρα 12-0, έμειναν πίσω με 20 πόντους στο πρώτο 12λεπτο (32-12), πήγαν στα αποδυτήρια με -24 (62-38) όμως με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να ροκαρίσουν την διαφορά και να κάνουν την ολική ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα!

Το ματς έγινε ντέρμπι στο τελευταίο 5λεπτο με την διαφορά να έχει μειωθεί στον πόντο με τους Ρόκετς όμως και πάλι να έχουν το πάνω χέρι και να βρίσκονται στο +3 14 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Παρόλαυτα οι Σέλτικς μείωσαν σε 98-97 και ένα επιθετικό φάουλ του Χάρντεν στην επαναφορά έδωσε και πάλι την μπάλα στους γηπεδούχους με τον Χόρφορντ να βρίσκει στόχο και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.

Είναι χαρακτηριστικό πως και στα 3 δευτερόλεπτα που έμεναν ο Χάρντεν έκανε νέο επιθετικό φάουλ στην επαναφορά και από εκεί όπου με 34 πόντους οδηγούσε την ομάδα του σε σπουδαίο διπλό εξελίχθηκε σε μοιραίος.

Οι Σέλτικς ανέβηκαν στο 29-10, με τον Ίρβινγκ να είναι ο πρώτος σκόρερ με 26 πόντους, και τον Χόρφορντ να ακολουθεί στους 19.

Στο 25-8 υποχώρησαν οι Ρόκετς και ο Τζέιμς Χάρντεν τελείωσε το ματς με 34 πόντους και 10 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 12-32, 38-62, 69-78, 99-98