Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς – Κλίβελαντ Καβαλίερς 124-114

Σε ένα μεγάλο ματς στον πρώτο τελικό του ΝΒΑ, οι Καβαλίερς έχασαν από τους Γουόριορς, στην παράταση (124-114) σε ένα ματς που ο ΛεΜπρον έκανε ρεκόρ καριέρας με 51 πόντους και ο Σμιθ… κρέμασε τους Καβς στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας!

Οι Γουόριορς φιλοξένησαν τους Κλίβελαντ Καβαλίερς στην Oracle Arena για τον πρώτο τελικό του ΝΒΑ. Το ματς ήταν συγκλονιστικό και με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν η μία από την άλλη.

Οι Καβαλίερς με τον συγκλονιστικό ΛεΜπρον Τζέιμς να κάνει τα πάντα προηγήθηκαν με 11 πόντους στα μέσα της 2ης περιόδου (51-40), με τους γηπεδούχους να απαντούν και το ματς να φτάνει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλο (56-56).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πολεμιστές πήραν δύο φορές διαφορές 7 πόντων (τρίτη περίοδο) αλλά οι Καβς έβρισκαν τρόπο να επιστρέψουν. Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο είχαμε ένα ανελέητο μπρα ντε φερ με τον Βασιλιά να κάνει μυθικά πράγματα και να φτάνει την ομάδα του μια ανάσα από τη νίκη και το σπάσιμο της έδρας των πρωταθλητών.

Ο Σμιθ όμως στην τελευταία φάση της κανονικής περιόδου, με το σκορ στο 107-107 και με 4.7’’ να απομένουν, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ από χαμένη βολή του Τζορτζ Χιλ και αντί να εκτελέσει, πήγε στη σέντρα για να… κερδίσει χρόνο, προκαλώντας σοκ στον ΛεΜπρον και σε όλη την μπασκετική κοινότητα με το «κόλλημα» του στα κρίσιμα δευτερόλεπτα.

Κάπως έτσι το ματς πήγε στην παράταση και εκεί οι Γουόριορς επικράτησαν εύκολα (124-114) με ένα επί μέρους17-7, μιας και οι Καβαλίερς και κυρίως ο Τζέιμς που έκανε το ρεκόρ καριέρας με 51 πόντους σε Τελικούς, δεν είχαν άλλη ενέργεια μετά την υπερπροσπάθεια των 48 λεπτών της κανονικής περιόδου.

Για τους ηττημένους ο ΛεΜπρον Τζέιμς σκόραρε 51 πόντους (59,4%), έχοντας παράλληλα 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ και ο Κέβιν Λοβ είχε double double με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ. Από την άλλη οι Γουόριορς είχαν επιθετικό πλουραλισμό με τους Κάρι (29 π/6ριμπ/9ασίστ) και Ντουράντ (26π/9ριμπ/6ασίστ) να είναι τα πρώτα βιολιά, τον Τόμσον να προσφέρει άλλους 24 πόντους και τον Γκριν να κάνει άλλο ένα πλήρες ματς (13π/11ριμπ/9ασίστ/5κλεψίματα).

Tα δωδεκάλεπτα: 29-30, 56-56, 84-78, 107-107 (124-114 παράταση)