Άρης – Ολυμπιακός 49-56

Ο Ολυμπιακός επικράτησε (49-56) του Άρη στο «Αλεξάνδρειο» και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Άρη στο Αλεξάνδρειο και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος με την ΑΕΚ (η οποία ξεπέρασε το εμπόδιο του Παναθηναϊκού στον έτερο ημιτελικό στο ΟΑΚΑ).

Πολύ νωχελικά μπήκαν στο παιχνίδι οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, οι οποίο έμειναν στο 0 για 3,5 αγωνιστικά λεπτά όντας τραγικά άστοχοι. Πολύ καλά οργανωμένη η άμυνα των γηπεδούχων είχε οδηγήσει τους «ερυθρόλευκους» σε επιθετικό αδιέξοδο.

Μια ωραία συνεργασία των Πρίντεζη-Μακ Λιν έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 6-12. Προβάδισμα 6 πόντων που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (8-14).

Στην έναρξη της δεύτερης,  Αθηναίου και Κουάμεν Βον μείωσαν σε 15-18 για τον Άρη, αλλά ο Σέρβος σέντερ του Ολυμπιακού, Νικόλα Μιλουτίνοφ, δήλωσε παρών και κράτησε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με το σκορ στο 22-25 ο Δημήτρης Αγραβάνης πέτυχε ένα τρίποντο-φάουλ κάνοντας το 22-28 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Τραγική εικόνα και στην επανάληψη, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει σκορ με τον μοναδικό διασωθέντα Νίκολα Μιλουτίνοφ που έκανε το 22-30 μετά από 4,5 λεπτά. Ενώ ο Άρης ξεκόλλησε από το «22» μετά από 6,5 αγωνιστικά λεπτά όταν ο Γουίβερ έκανε το 24-31.

Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Χόλις Τόμπσον (τρίποντο και δίποντο) ο Ολυμπιακός πήρε μια διαφορά 10 πόντων (26-36), με τον Αθηναίου να απαντάει μειώνοντας σε 29-36 με το πρώτο (!) εύστοχο τρίποντο του Άρη στην αναμέτρηση. Ένα τρίποντο του Βον διαμόρφωσε το 32-37 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έμοιαζε με… διαγωνισμό τριπόντων. Ο Ολυμπιακός σκόραρε για 9 λεπτά από τα 6,75 με τους (Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς, Μάντζαρη) και τον Άρη να απαντά με τον ίδιο τρόπο με τον Μπελ που μείωσε σε 47-53. Το τελικό σκορ (49-56) διαμορφώθηκε από την γραμμή των ελευθέρων βολών.

Το εισιτήριο για τον τελικό Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, πήρε η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, με τον Γιάνις Στρέλνιεκς και τα τρίποντά του να αποδεικνύονται σωτήρια σε έναν αγώνα… «κακοποίηση» του μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 8-14, 22-28, 32-37, 49-56

Άρης (Γιαννάκης): Φλιώνης, Βασιλόπουλος 4, Γουίβερ 4, Μπένσον 9, Μπελ 6 (1), Βον 15 (2), Τσαϊρέλης 3, Μούρτος, Αθηναίου 6 (1), Πέτγουεϊ 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 11 (11ριμπ.), Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 1 (7ριμπ.), Ρόμπερτς 6 (1), Τόμπσον 7 (1), ΜακΛίν 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 4 (1τρ., 7ριμπ.), Στρέλνιεκς 11 (3), Μάντζαρης 5 (1).