Βαλένθια – Φενέρμπαχτσε 67-80

Με τον Κώστα Σλούκα να μοιράζει 10 ασίστ, η Φενέρμπαχτσε πέρασε με σκορ 80-67 από την Ισπανία επί της Βαλένθια.

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο η Φενέρμπαχτσε πέρασε νικηφόρα από τη Βαλένθια, επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας με 80-67. Στο 11-6 η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, στο 5-12 οι νυχτερίδες που δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Έρικ Γκριν.

Πολύ γεμάτη και ουσιαστική εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος είχε 11 πόντους και 10(!) ασίστ, ενώ πολύτιμη συμβολή είχαν και οι Γκούντουριτς, Ντατόμε και Τόμπσον.

Οσον αφορά την εξέλιξη του ματς, μπορεί οι Τούρκοι να μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με διαφορά μόλις 1 πόντου, ωστόσο έφτασαν με πανηγυρικό τρόπο στη νίκη. Κλειδί η εξαιρετική τους άμυνα, χάρη στην οποία έτρεξαν εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 17-29, με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στο +19 (61-80)!

Τα δεκάλεπτα: 7-18, 27-33, 50-51, 67-80