Μάλαγα – Βαλένθια 83-85

Μετά από ένα ματς με χαρακτήρα ντέρμπι μετά από συγκλονιστική ανατροπή της Βαλένθια, οι νυχτερίδες έφτασαν στη νίκη με 85-83 μέσα στη Μάλαγα.

Μετά από ένα ματς με μια εντυπωσιακή ανατροπή, η Βαλένθια παρότι βρέθηκε πίσω με 17 πόντους, νίκησε τελικά μέσα στη Μάλαγα με 85-83! Στο 5-11 οι νυχτερίδες, στο 8-8 η Μάλαγα. Ηρωας των φιλοξενούμενων ο Ερικ Γκριν, ο οποίος παρά το γεγονός οτι ήταν ο χειρότερος παίκτης της ομάδας του σε όλο το παιχνίδι, στο τέλος ευστόχησε σε καθοριστικό ζευγάρι βολών.

Το ματς είχε χαρακτήρα ντέρμπι, αφού παρά την εξαιρετική δεύτερη περίοδο των γηπεδούχων (επιμέρους σκορ 29-20) και το +8 του ημιχρόνου (48-39) οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τρόπο να παραμένουν μέσα στο ματς.

Ετσι ακόμη και όταν η Μάλαγα ξέφυγε με 17 πόντους (56-39) στο 23’ μετά από καλάθι του Σαλιν, η Βαλένθια προσπέρασε με 72-74 (με 6,5’ για το φινάλε) χάρη σε τρίποντο του Βαν Ρόσομ! Αυτό ήταν το πρώτο προσπέρασμα για τις νυχτερίδες μετά το 19-21 από τον Ντούμπλιεβιτς στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου!

Το ντέρμπι είχε ανάψει για τα καλά, με τη Βαλένθια να ξεφεύγει ακόμη και με 74-79 (στο 35’), αλλά τους γηπεδούχους να απαντούν με ένα 9-0 (83-79), 1.24 πριν το τέλος!

Κι ενώ φαινόταν πως η Μάλαγα είχε το πάνω χέρι, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα και με βολές του Γκριν στα 4’’ προσπέρασαν με 83-85 και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 48-39, 69-6, 83-85