Μπάμπεργκ – Ολυμπιακός 67-65

Ο Ολυμπιακός έχασε ένα δικό του ματς με τη Μπάμπεργκ, γνωρίζοντας την ήττα με 65-67 από την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι.

Παρότι ήταν μπροστά το σκορ με 10 πόντους έξι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στη Γερμανία από τη Μπάμπεργκ με 67-65, γνωρίζοντας την τρίτη του ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα. Οι ερυθρόλευκοι ήταν φοβεροί για 34 λεπτά και αγνώριστοι στη συνέχεια, χάνοντας ένα ματς που ήταν δικό τους!

Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 12 πόντους και εφτά ριμπάουντ ενώ θετικός ήταν και ο Κάιλ Ουίλτζερ με 10 πόντους. Ο Βασίλης Σπανούλης πήρε τις τελευταίες κομβικές επιθέσεις χωρίς να μπορεί να βοηθήσει την ομάδα του παρά τους 11 πόντους που πέτυχε.

Ο ΡΟΜΠΕΡΤΣ ΞΥΠΝΗΣΕ…
Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε να αντιμετωπίσει την κακή παράδοση στη Γερμανία και τα κακώς κείμενα με τους τραυματισμούς των παικτών του. Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε λοιπόν με την Μπάμπεργκ να είναι καλύτερη και να προηγείται με 9-5 από τους εννιά πόντους του Ράιτ. Οι δύο βολές του Σπανούλη και ένα τρίποντο του Ρόμπερτς έφεραν το 12-10, με τον Αμερικανό γκαρντ να σκοράρει εκ νέου για το 15-12 και το 15-14, σκορ που πήγαν οι ομάδες και στους πάγκους.

ΜΕ ΚΡΥΦΟ ΧΑΡΤΙ ΤΟΝ ΟΥΙΛΤΖΕΡ
Ο Ολυμπιακός όφειλε να αντιδράσει και βρήκε πράγματα από τους… παγκίτες του. Με πρώτο τον Κάιλ Ουίλτζερ. Ο Καναδός φόργουορντ αμφισβητήθηκε όλο αυτό το διάστημα και… απάντησε με ένα τρίποντο για το 15-17, ενώ πέτυχε και δύο βολές έπειτα από προσωπική ενέργεια και κερδισμένο φάουλ για το 15-19. Οι «ερυθρόλευκοι» μάλιστα σκόραραν δις από τα 6,75μ (Στρέλνιεκς και Μάντζαρης) για να φτάσει η διαφορά στο 19-25, ενώ ο Τόμπσον έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ έγραψε το 19-27.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 11 πόντους (19-30) με ένα ακόμα τρίποντο του Ουίλτζερ, με τον Στρέλνιεκς να διαμορφώνει στη συνέχεια με φλόουτερ το 21-32. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και έτρεξαν ένα 7-0 σερί, για μιλήσει ο Σπανούλης με τρεις βολές και ένα τρίποντο που έδωσαν και πάλι αέρα 11 πόντων στην ομάδα του (29-40), με το σκορ στη Brose Arena να φτάνει στο 32-40 στο τέλος του α ημιχρόνου.

ΑΓΝΩΡΙΣΤΟΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ 0/4 ΣΤΗ ΒΑΜΒΕΡΓΗ
Ο Ολυμπιακός παρέμεινε κυρίαρχος και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Πρίντεζης πραγματοποίησε το 34-44 και ο Σπανούλης το 36-47, με τον Παπανικολάου να στέλνει τη διαφορά στους 12 πόντους (38-50). Ένα ακόμα τρίποντο του «Παπ» έγραψε το 46-55 με τον Στρέλνιεκς να πετυχαίνει το 48-58 με ένα σουτ από τα 6,75μ από τον Πρίντεζη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά με οχτώ πόντους (50-58) με τον Κάιλ Ουίλτζερ να γράφει το 50-60. Τα τελευταία λεπτά εμφανίστηκε ένας διαφορετικός Ολυμπιακός. Χωρίς επιθετικό πλάνο, με την μπάλα να γυρνάει και να καταλήγει στα χέρια του Σπανούλη με ελάχιστα δευτερόλεπτα να απομένουν για κάθε 24άρι. Μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν για τελευταία φορά στο 50-62 με τον Παπαπέτρου τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου και πέτυχαν πόντο ξανά στο 67-65 με τον Στρέλνιεκς, 33 δευτερόλεπτα πριν το τέλος!

Η Μπάμπεργκ πέτυχε άλλη μία ανατροπή και ο Ολυμπιακός γύρισε για μία ακόμη φορά από τη Γερμανία με κατεβασμένο το κεφάλι.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-40, 50-58, 67-65