Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 88-83

Δεν κατάφερε να «σκουπίσει» τους Βάσκους η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, καθώς με ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα στο 4ο δεκάλεπτο, πήραν τη νίκη και μείωσαν στη σειρά σε 2-1.

Με ένα φοβερό ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο (15-1 το επιμέρους σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά), η Μπασκόνια επικράτησε της Φενέρμπαχτσε στη Βιτόρια με 88-83 και μείωσε στη σειρά των προημιτελικών σε 2-1. Και πάλι επί ισπανικού εδάφους το 4ο παιχνίδι, την ερχόμενη Πέμπτη (26/4, 22:00).

Κορυφαίος των νικητών ο Μπομπουά με 21 πόντους, ξεχώρισαν και οι Βόιτμαν, Σενγκέλια, Πουαριέ και Χουέρτας. Από πλευράς Φενέρ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βέσελι με 17, ενώ ο Κώστας Σλούκας είχε 14 πόντους και 11 ασίστ σε 28 λεπτά συμμετοχής!

Γενικότερα, όσων αφορά την εξέλιξη του ματς, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ είχε ένα πολύτιμο προβάδισμα (32-26, 56-46) σε όλη τη διάρκεια, χωρίς όμως να μπορεί να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο διαμορφώθηκε στο 67-66 υπέρ των γηπεδούχων, ωστόσο με ένα απίστευτο 15-1 στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου, ξέφυγαν με 82-67!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν τα παράτησε και με πιεστική άμυνα, αλλά και επιθετικές λύσεις από τους Ντίξον, Βέσελι και Ντατόμε, πλησίασε στους 6 (84-78) δύο λεπτά για τη λήξη. Ο κορυφαίος του γηπέδου όμως Μπομπουά έκανε το 86-78, για να ακολουθήσει καθοριστικό λάθος από τον Ντατόμεο.

Ετσι οι Βάσκοι κράτησαν τη σπουδαία νίκη και πηγαίνουν σε δύο μέρες για την ισοφάριση προκειμένου να γυρίσουν τη σειρά και πάλι στην Τουρκία.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 47-38, 67-66, 88-83