Μπασκόνια – Εφές 79-81

Η Μπασκόνια ηττήθηκε από την τουρκική ομάδα με 81-79, τερμάτισε στην 7η θέση της κατάταξης και στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσει την Φενέρ.

Δεν τα κατάφερε στον αγώνα με την Εφές η Μπασκόνια, η οποία πλέον θα πρέπει να συμβιβαστεί με την ιδέα ότι στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Φενερμπαχτσέ.

Οι Βάσκοι ηττήθηκαν εντός έδρας από την Αναντολού Εφές με 81-79 και ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στη regular season στην 7η θέση, γεγονός που σημαίνει ότι θα διασταυρωθούν με την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, που τερμάτισε 2η.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μακόλουμ με 21 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησε ο Μότουμ με 16. Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Σενγκέλια και Ποριέ, που πέτυχαν από 17 πόντους.

Καλό ξεκίνημα, αλλά…

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (8-9), με την Μπασκόνια στα μέσα της περιόδου να ανεβάζει την απόδοσή της και να παίρνει προβάδισμα 5 πόντων (14-9). Οι Τούρκοι μείωσαν στους 3 (14-11), ωστόσο, οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (18-13).

Πήραν μπροστά οι Τούρκοι

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μπομπουά έκανε το 20-13, όμως, η Εφες έτρεξε ένα σερί 11-2 και προηγήθηκε με 24-22. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την τούρκικη ομάδα να προηγείται με 33-32. Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο παρκέ και με ένα σερί 14-6 έκαναν το 39-46. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, κατέβασαν τη διαφορά στους 4 (44-48), όμως και πάλι η Εφές βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο +10 (44-54), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 51-60.

Αντέδρασε η Μπασκόνια, αλλά η Εφές πήρε τη νίκη

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπασκόνια με τέσσερις πόντους από τους Ποριέ και Μπομπουά μείωσε σε 55-60 και λίγο αργότερα ο Ποριέ ξαναχτύπησε για το 71-71. Το ματς είχε γίνει ντέρμπι, με τον νικητή να κρίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Σίμον 10’’ πριν το τέλος σκόραρε δύο εύστοχες βολές για 80-77, με τον Μπομπουά να απαντάει για το 79-80. Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Μακόλουμ έκανε λάθος, ο Χουέρτας έκλεψε και σούταρε, αλλά ήταν άστοχος και κάπου εκεί έσβησαν τα όνειρα της Μπασκόνια. 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος ο Ντάγκλας πήγε στη γραμμή και με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 81-79.