Χίμκι – Φενερμπαχτσέ 64-73

Η Φενερμπαχτσέ με όπλο την εξαιρετική της άμυνα πέρασε από την έδρα της Χίμκι (73-64) και σχεδόν κλείδωσε τη δεύτερη θέση στην Ευρωλίγκα.

«Αγκαλιά» με τη δεύτερη θέση βρίσκεται η Φενερμπαχτσέ, η οποία παίζοντας εξαιρετική άμυνα πήρε το «διπλό» στην έδρα της Χίμκι (73-64) και χρειάζεται νίκη κόντρα στη Μάλαγα την τελευταία αγωνιστική (5/4, 20:15) για να την εξασφαλίσει και τυπικά.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης πραγματοποίησαν ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και παρά την απουσία του Γιαν Βέσελι κατάφεραν να φύγουν νικητές και να ανεβάσουν το ρεκόρ τους σε 21-8. Από την άλλη, η Χίμκι αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, έχοντας σημαντικές απουσίες, όπως του Τάιλερ Χάνεϊκατ και Τζέιμς Άντερσον, ηττήθηκε και πλέον έχει 16-13 ρεκόρ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Αλεξέι Σβέντ (9π, 3 ασίστ) να ξεκινάει «ζεστός» και μάλιστα να σπάει το ρεκόρ του Κιθ Λάνγκφορντ για τους περισσότερους πόντους σε μια σεζόν στην Euroleague. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τρίποντο του Σλούκα στη λήξη του χρόνου για το 18-20.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ, χωρίς να μπορούν να ανοίξουν τη διαφορά, με το ημίχρονο να βρίσκει τη Χίμκι να προηγείται με 38-37.

Στην επανάληψη η είσοδος του Μπόμπι Ντίξον έδωσε «πνοή» στη Φενέρ και σε συνδυασμό με την άνοδο στην απόδοση του Νικολό Μέλι (10π., 8ριμπ. στο 30′), πήρε το προβάδισμα (46-50 στο 26′ και 53-59 στο 30′), παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έβρισκαν εύκολα σκορ πίσω από τα 6.75.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, μάλιστα, στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου έφτασε για πρώτη σε διψήφια διαφορά (53-64, 32′) με φόλοου κάρφωμα του Τόμπσον. Η Φενέρ συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και να διατηρεί τις διψήφιες διαφορές της, φτάνοντας στη νίκη με 73-64.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπραντ Ουαναμέικερ (14π.), ενώ εξαιρετική δουλειά έκανε και ο Νικολό Μέλι (12π., 10ριμπ.). Διψήφιος για τους νικητές ήταν και ο Κώστας Σλούκας με 11 πόντους. Πρωταγωνιστής των Ρώσων ήταν ο… συνήθης ύποπτος, Αλεξέι Σβεντ (19π., 8ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-37, 53-59, 64-73.