Χίμκι – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 73-90

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε πάρτι στην έδρα της Χίμκι (73-90) και σχεδόν έδωσε και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας στον Ολυμπιακό, ο οποίος απλά πρέπει να κερδίσει την Εφές. Διαβάστε τι σημαίνει αυτό το διπλό και για τον Παναθηναϊκό

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αν και αδιάφορη βαθμολογικά έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και πέρασε άνετα από την έδρα της Χίμκι (90-73), δίνοντας και μαθηματικά σχεδόν το πλεονέκτημα έδρας στον Ολυμμπιακό, ο οποίος απλά πρέπει να πάρει τη νίκη κόντρα στην Εφές.

Η νίκη της ΤΣΣΚΑ έχει σημασία και για τον Παναθηναϊκό, καθώς ουσιαστικά σβήνεται το σενάριο της τριπλής ισοβαθμίας με τους «πράσινους» τη Ρεάλ και τη Χίμκι. Παράλληλα, το Τριφύλλι χρειάζεται μια νίκη στα δύο επόμενα παιχνίδι, για να είναι σίγουρα πάνω από τη ρωσική ομάδα.

Στα του ματς, η ΤΣΣΚΑ μπήκε ορεξάτη στο πρώτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Λέο Βέστερμαν (8π., σε 2:26) κρατούσε συνεχώς διψήφιες διαφορές και έκλεισε την περίοδο στο +12 (17-29).

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε σε double score (17-34, 12′), έχοντας ως παρακαταθήκη ένα 14-0 σερί (από το 17-20 στο 17-34). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι, φτάνοντας και στο +20 (31-51), πριν η Χίμκι μειώσει στο 37-53 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά σε μονοψήφιες τιμές (48-56 στο 24′ και 55-62 στο 27′). Το 58-68 στο τέλος της τρίτης περιόδου έφερε ακόμα έναν «πονοκέφαλο» για τον Γιώργο Μπαρτζώκα: τα 4 φάουλ του Μάλκολμ Τόμας και του Μάρκο Τοντόροβιτς.

Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Σέρχι Ροντρίγκεθ πήρε τ’ «όπλο» του και ανέβασε τη διαφορά στους 15 πόντους (64-79, 35′), με το τελικό 73-90 να αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Νάντο ντε Κολό (17π.), Οθέλο Χάντερ (16π.) και Λέο Βέστερμαν (14π.), ενώ ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ τελείωσε το ματς με 12 πόντους και 8 ασίστ. Ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης, Αλεξέι Σβεντ, έβαλε 20 πόντους με 6/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 5/9 βολές, μοιράζοντας παράλληλα 8 ασίστ.