Αρμάνι Μιλάνο – Βαλένθια 89-93

Η Βαλένθια έκανε τα εύκολα δύσκολο, αλλά στο τέλος κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την έδρα της Αρμάνι Μιλάνο (93-89) και πλέον ετοιμάζεται να έρθει στο ΟΑΚΑ για το ματς με τον Πανθηναϊκό.

Το αδιάφορο βαθμολογικά ματς του Μιλάνο έγινε… θρίλερ, με τη Βαλένθια να φτάνει κοντά στην «αυτοκτονία», αλλά να επικρατεί τελικά με 93-89 της Αρμάνι, μια εβδομάδα πριν έρθει στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Με τη νίκη τους, οι πρωταθλητές Ισπανίας ανέβηκαν στο 11-17, αλλά ασφαλώς δεν διεκδικούν κάτι παραπάνω, την ώρα που η Αρμάνι έπεσε στο 9-19.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, με την Αρμάνι να να ξεφεύγει με 20-11 (8′) και την Βαλένθια να «μαζεύει» τη διαφορά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Μάλιστα οι «νυχτερίδες» ανέβασαν κι άλλο την απόδοση τους και πέρασαν μπροστά με 37-36, χάρη σε καλάθι του Σαν Εμετέριο. Το ημίχρονο, όμως, έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +3 (43-40).

Η ισπανική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και βρέθηκαν στο +6 (48-54, 25′) και κατάφεραν να κρατούν το προβάδισμα (65-68) μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Πλάις με καλάθι του έφερε τη διαφορά στους 9 πόντους υπέρ της Βαλένθια (72-81, 34′). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 75-85, αλλά τότε ο Τζέρελς έβαλε τρία σερί τρίποντα και μείωσε σε 84-87 κάνοντας το ματς θρίλερ. Ο Αμπάλντε έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο, αλλά ο Μίτσοφ απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Ο Ντούμπλιεβιτς αστόχησε και ο Γκουντάιτις μείωσε στον πόντο (89-90). Ακολούθησαν λάθη από Σάστρε και Τζέρελς. Ο Αμπάλντε είχε 1/2 βολές, αλλά ο Ντόορνεκαμπ πήρε επιθετικό ριμπάουντ και η Βαλένθια κλείδωσε τη νίκη με 89-93.

Ο Έρικ Γκριν ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 18 πόντους, ενώ από 11 πρόσθεσαν οι Βαν Ρόσομ, Ντούμπλιεβιτς και Πλάις. Για την Αρμάνι, ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ ήταν εντυπωσιακός (27π., με 7/9 3π.), ενώ ο Κέρτις Τζέρελς σταμάτησε στους 17.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-40, 65-68, 89-93.