Μάλαγα – Παναθηναϊκός 79-90

Μεγάλης σημασίας νίκη για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα πήρε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Μάλαγα στην Ισπανία (79-90)!

Παρότι το ημίχρονο τον βρήκε πίσω στο σκορ, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στο δεύτερο μισό του αγώνα κόντρα στην Μάλαγα και πήρε πολύ σημαντική νίκη (79-90) ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 15-11. Σε πολύ καλή βραδιά οι Καλάθης, Ρίβερς και Λεκαβίτσιους!

Οι «πράσινοι» ήταν πολύ κακοί στο πρώτο ημίχρονο καθώς έπαιζαν με τον Τζέιμς να σουτάρει τρίποντα και τίποτε άλλο με συνέπεια να είναι σταθερά πίσω στο σκορ.

Στη συνέχεια όμως το δίδυμο Καλάθη- Λεκαβίτσιους άλλαξε την εικόνα τους και με τον Ρίβερς να βρίσκει ο δρόμο για το καλάθι από την περιφέρεια έφτασαν στην επικράτηση.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με στόχο να παίξει επιθετικά και να εκμεταλλευτεί την εκτελεστική ικανότητα του Μαϊκ Τζέιμς. Ατύχησε όμως. Ο Αμερικανός ήταν απελπιστικά άστοχος από την περιφέρεια με τη Μάλαγα μάλιστα να του δίνει απλόχερα χώρο για να σουτάρει από την περιφέρεια.

Τα σουτ έβρισκαν σίδερο, ο Αμερικανός επέμενε, ο Πασκουάλ του έλεγε να κάνει διεισδύσεις και ο Παναθηναϊκός έχανε τη μια επίθεση πίσω από την άλλη.

Από την πλευρά της η Μάλαγα εκμεταλλεύτηκε τα τρομερά κενά των «πρασίνων» στην άμυνα, ειδικότερα μέσα στη ρακέτα. «χτυπούσε» στο μαρκάρισμα του αδιάφορου Σίνγκλετον και έβρισκε τρόπους να φτάνει το καλάθι.

Πότε με τον Νέντοβιτς, πότε με τον Μπρουκς, πότε με τον Μακάλουμ οι Ισπανοί έφταναν στο καλάθι παίζοντας «ενας εναντίο ενός» απέναντι στους παίκτες του Πασκουάλ.

Η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους (37-24 στο 17’) για τη Μάλαγα με τον τζέιμς να έχει σπάσει τα στεφάνια και να συνεχίζει απτόητος να σουτάρει!

Ετσι το ημίχρονο τελείωσε με 44-22 για την ομάδα του Χοάν Πλάθα που είχε 9/17 δίποντα και 6/13 τρίποντα, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 1/14 τρίποντα (0/4 ο Τζέιμς και 0/3 ο Καλάθης) και 14/20 δίποντα.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο δυναμώνοντας την άμυνά του, σταματώντας για λίγο να σουτάρει τρίποντα και να απειλεί μέσα από τη ρακέτα και μείωσε σε 55-52 στο 27’ με τον Γκιστ.

Είχε καταφέρει να «παγώσει» το ρυθμό του αγώνα, παίρνοντας τα ριμπάουντ και να ισορροπήσει την κατάσταση με τους Καλάθη- Λεκαβίτσιους στην περιφέρεια.
Μάλιστα με ένα κλέψιμο και καλάθι του Αντετοκούνμπο μείωσε σε 60-58 στο 30’.

Από το 60-52 στο 27’ με σερί 16-0 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 60-68 στο 32’, αλλά η Μάλαγα επέστρεψε με τον Νέντοβιτς να οργανώνει και να εκτελεί (74-75 στο 36’).

Ο Λεκαβίτσιους όμως με τον Ρίβερς έδωσαν τις απαντήσεις για την ομάδα του Πασκουάλ, που στο 37’ προηγήθηκαν με 74-83.

Ο Γκιστ έκανε το 79-87 στο 1.18’’ και ο Παναθηναϊκός «αγκάλιασε» τη νίκη με το τελικό 90-79.

Από τους «πράσινους», που είχαν 9/32 τρίποντα (!) οι Ρίβερς (24π.), Γκιστ (16π, ), και Καλάθης (12π, 11ας) ήταν οι καλύτεροι, ενώ «κλειδί» ήταν ο Λεκαβίτσιους.

Από τη Μάλαγα διακρίθηκαν οι Νέντοβιτς (19π., 7ας) και Μπρουκς (14π.).

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 44-32, 60-58, 79-90.