Φενέρμπαχτσε – Αρμάνι Μιλάνο 89-70

Η Φενέρμπαχτσε επιβλήθηκε με άνεση 89-70 της Αρμάνι Μιλάνο στην Πόλη και με το ρεκόρ 16-7 οδεύει εμπρός ολοταχώς για πλεονέκτημα έδρας!

Η Φενέρμπαχτσε μπορεί να μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση αλλά στο πρώτο δεκάλεπτο δεν κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Ο Βέσελι έκανε το 23-18, η ομάδα του Πιανιτζιάνι μείωσε και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τούρκοι ανέβασαν ρυθμούς, έφτασαν στο 39-24 με τον Νάναλι, επέβαλλαν το ρυθμό τους και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 48-33. Η Αρμάνι από πλευράς της παρότι είχε τραγικά ποσοστά στα τρίποντα (8/31 συνολικά), προσπάθησε να μειώσει, αλλά οι Τόμσον (15 πόντους και 4 ριμπάουντ) και Σλούκας (13 πόντους, 6 ασίστ)  αύξησαν το προβάδισμα στο 58-41 και εν τέλει η περίοδος έκλεισε στο 65-48. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που είχε 23 ασίστ κόντρα στους Ιταλούς δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνα που ανεβάζει το ρεκόρ της στο 16-7.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης με αυτό το αποτέλεσμα αυξάνει τις πιθανότητες για πλεονέκτημα έδρας ενώ από πλευράς της η Αρμάνι Μιλάνο υποχώρησε στο 7-16.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 48-33, 65-48, 89-70