Ζαλγκίρις Κάουνας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 99-84

Με 14/23 τρίποντα, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους νίκησε σχετικά εύκολα τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και έκανε ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στην παράταση, η Ζαλγκίρις επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας με 99-84 στο Κάουνας της Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Στο 13-8 η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, στο 11-10 οι Ισραηλινοί που μάχονται για να προκριθούν. Οι νικητές είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, ειδικά στα τρίποντα όπου είχαν 14/23, ενώ μοίρασαν 29(!) ασίστ, εκ των οποίων τις 11 ο Κέβιν Πάνγκος που πέτυχε και 16 πόντους. Επίσης πολύ καλοί ήταν και οι Τουπαν (15π.), Γιανκούνας (17π.), και οι Μιλάκνις, Μίτσιτς.

Από την πλευρά τους οι Ισαρηλινοί, με 29/60 σουτ εντός παιδιάς, δεν είχαν τύχη μέσα στη Λιθουανία.

Οσον αφορά την εξέλιξη του ματς, η Ζαλγκίρις είχε διαρκώς μια διαφορά πάνω η λίγο κάτω από τους δέκα πόντους, με τους φιλοξενούμενους απλά να πλησιάζουν στο τρίτο δεκάλεπτο στον πόντο (55-54 στο 22′). Η συνέχεια όμως ανήκε στους γηπεδούχους που με καλό μπάσκετ, ωραίες συνεργασίες και σωστή άμυνα στο μεγαλύτερο εναπομείναν διάστημα, έφτασαν με άνεση στο τελικό +15.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 53-46, 76-62, 99-84