Αρμάνι Μιλάνο – Μακάμπι Τελ Αβίβ 102-111

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ «άλωσε» το Μιλάνο, φιλοδώρησε με 111 πόντους την Αρμάνι Μιλάνο και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-9, παραμένοντας σε τροχιά πρόκρισης.

Οι Αρμάνι Μιλάνο και Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν επιθετικά… χάρμα ιδέσθαι. Το τελικό σκορ παραπέμπει σε NBA. Το ποσοστό τους στα τρίποντα; Πάνω από 50%. Συνολικά 11 παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Πραγματικό…σόου στην Ιταλία, με ισραηλινή όμως υπογραφή. Αφού οι φιλοξενούμενοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα (102-111), ανέβηκαν στο 11-9 και παραμένουν σε τροχιά πρόκρισης (8η θέση σε ισοβαθμία με την Χίμκι).

Η ομάδα του Νέβεν Σπάχια πήρε τα ηνία του αγώνα από την αρχή έτσι η Αρμάνι από πλευράς της περιορίστηκε σε… β’ πρωταγωνιστικό ρόλο, αφού συνεχώς προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ, χωρίς να καταφέρνει να γίνει ιδιαίτερα απειλητική.

Ο Παραχούσκι ήταν ο πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους, με την Μακάμπι να προηγείται 11-20 μετά από έξι λεπτά αγώνα, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν «ζωντανοί» χάρη στους πόντους του Γκουντάιτις. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 26-30 ενώ και το δεύτερο ελάχιστα διέφερε με τους Ιταλούς να ανεβάζουν το ποσοστό τους στο τρίποντο, αλλά τους Ισραηλινούς να συνεχίζουν να προηγούνται (50-57).

Στην επανάληψη, το «σωσίβιο» της Αρμάνι, δηλαδή το σουτ πίσω από τα 6,75 ξεφούσκωσε, έτσι η Μακάμπι που δεν βασιζόταν μόνο στο περιφερειακό της σουτ έκανε ένα επιμέρους 10-0 (52-67), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 70-83. Η Αρμάνι μείωσε 79-88 στην αρχή της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, ύστερα ακολούθησε ένα σόου τριπόντων εκατέρωθεν, ο Ντεσόν Τόμας ανέλαβε δράση και υπέγραψε το σόου με την υπογραφή της «ομάδας του λαού» (111-102)!

Με την εν λόγω νίκη, η Μακάμπι ανέβηκε στο 11-9, και μοιράζεται με την Χίμκι την 7η και την 8η θέση αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, η Αρμάνι Μιλάνο υποχώρησε στο 6-14.

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 50-57, 70-83, 102-111