ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπάμπεργκ 81-72

Με ηγέτη και πρώτο σκόρερ τον Νάντο ντε Κολό, η ΤΣΣΚΑ επικράτησε με 81-72 της Μπάμπεργκ στη Μόσχα για την 20η αγωνιστική της Euroleague, ανεβαίνοντας στο 16-4.

Ζόρια και αντίσταση μόνο για ενάμισι δεκάλεπτο συνάντησε στη Μόσχα η ΤΣΣΚΑ, η οποία επικράτησε με 81-72 της Μπάμπεργκ και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-4, συνεχίζοντας να απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής στη βαθμολογική κατάταξη της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση, πήραν ένα προβάδισμα (0-5), η ΤΣΣΚΑ επανέφερε την τάξη (17-16), με την πρώτη περίοδο να κλείνει με την ελάχιστη διαφορά υπέρ των Γερμανών, 18-19. Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι – χέρι στο σκορ, όμως περίπου στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου οι Ρώσοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι (έκλεισε στο 39-30), έχτισαν μια διαφορά και έκτοτε δεν την απώλεσαν, κάνοντας στη συνέχεια συντήρηση του προβαδίσματος.

Χωρίς λοιπόν να φορτσάρει και με τις περιόδους του δευτέρου ημιχρόνου να κλείνουν αμφότερες με ισοπαλία (16-16 και 26-26) η ΤΣΣΚΑ έφθασε στο τελικό 81-72 απέναντι στην Μπάμπεργκ. Ηγέτης (για μια ακόμα φορά) στο δρόμο προς την 16η φετινή νίκη της «ρωσικής αρκούδας» στη διοργάνωση ήταν ο Νάντο ντε Κολό, ο οποίος αναδείχθηκε και πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης.

Σε 25:24 λεπτά συμμετοχής, ο Γάλλος γκαρντ είχε 20 πόντους με 2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα και απόλυτη ευστοχία στις βολές (13/13), μοίρασε τέσσερις ασίστ και είχε δύο κλεψίματα, συγκεντρώνοντας 28 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Άξιοι συμπαραστάτες ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ των 13 πόντων και των έξι ασίστ σε 23:24 και ο Κόρι Χίγκινς των 12 πόντων σε 25:27, με τους τρεις αυτούς να είναι οι μοναδικοί που έφθασαν σε διψήφιο αριθμό.

Από πλευράς Μπάμπεργκ, στον πάγκο της οποίας κάθισε για μια ακόμα φορά ο Ηλίας Καντζούρης, τέσσερις παίκτες έφθασαν σε διψήφιο αριθμό πόντων (έντεκα ο Ράιτ, από δέκα οι Λο, Ρούμπιτ και Ραντόσεβιτς), με τον πρώτο να είναι ο κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους, αλλά να μην αρκεί για τη νίκη σε μια εκ προοιμίου πολύ δύσκολη αποστολή. Για 14:53 έπαιξε ο Ζήσης, που πέτυχε εννιά πόντους και μοίρασε δύο ασίστ, άποντος έμεινε ο Χάκετ σε 7:27, μοιράζοντας ωστόσο τρεις ασίστ.

Αξίζει τέλος να σημειωθεί πως ο αγώνας ξεκίνησε με περίπου δέκα λεπτά καθυστέρηση. Ο λόγος; Οι άνθρωποι της ΤΣΣΚΑ, οι οποίοι ήθελαν να προσφέρουν μια α λα NBA εμπειρία με οπτικά και ηχητικά εφέ στους θεατές, φαίνεται πως δεν είχαν προβάρει καλά το… τελετουργικό, με αποτέλεσμα το τεράστιο άσπρο σεντόνι που κατέβηκε από το μάτριξ να κολλήσει και να μην μαζεύεται με τίποτα. Η λύση βρέθηκε, όχι όμως έγκαιρα, με τους παίκτες να συνεχίζουν για λίγο την προθέρμανσή τους.

Την επόμενη, 21η αγωνιστική, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα παίξει και πάλι στην έδρα της, φιλοξενώντας αυτή τη φορά τη Ρεάλ Μαδρίττης (1/2, 19:00), ενώ η Μπάμπεργκ θα φιλοξενήσει τον Παναθηναϊκό (2/1, 19:00), που χθες (25/1) πήρε σπουδαία -όπως εξελίχθηκε το ματς- νίκη επί της Ζαλγκίρις Κάουνας, χάρη σε lay up του Νικ Καλάθη στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 21-11, 16-16, 26-26