Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις 94-93

Ο σχεδόν «τριπλός» Νίκ Καλάθης (14π., 8 ριμπ, 9 ασίστ) απέδειξε γιατί θεωρείται ο ηγέτης του Παναθηναϊκού και με τρομερό σλάλομ έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό κόντρα στη Ζαλγκίρις (94-93) στη λήξη του χρόνου.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά στο φάσμα της δεύτερης συνεχόμενης ήττας του στο ΟΑΚΑ, αλλά ο Νικ Καλάθης (14π., 8 ριμπ., 9 ασίστ) φώναξε παρών! Ο ηγέτης του Τριφυλλιού διέσχισε το γήπεδο σε 4,7″, σκόραρε και έστειλε στο καναβάτσο τη Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, λέγοντας της «Εδώ είναι το σπίτι μου!».

Τεράστιας σημασίας νίκη για τους Πράσινους που ανέβηκαν στο 13-7 και παρέμειναν στο παιχνίδι της τετράδας, ρίχνοντας στο 12-8 τους Λιθουανούς.

Πέραν του Καλάθη, σπουδαίο ματς και από τους Ντένμον (14π.), Λεκάβιτσιους (14π.), Βουγιούκας (11π., 8 ριμπ) και Ρίβερς στην παράταση (10π.). Δεν έφτανε η βραδιά καριέρας του Καβαλιάουσκας (21π) για την Ζαλγκίρις, όπως και η μεγάλη εμφάνιση του Γουάιτ (17π., 8 ριμπ.). Καλύτεροι οι Λιθουανοί από το δεύτερο ημίχρονο κι έπειτα θα μπορούσαν να φύγουν νικητές από το ΟΑΚΑ, αλλά λογάριαζαν χωρίς τον Καλάθη

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι συγκεντρωμένος με σωστή κατεύθυνση στην άμυνα και με αυτοπεποίθηση στην επίθεση. Αυτό φάνηκε και από την παρουσία του Ντένμον, ο οποίος ευστοχώντας στα στο πρώτα σουτ, πήρε ηθικό και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν εκείνος που αποτέλεσε το «πολυβόλο» για τους γηπεδούχους.

Από την άλλη πλευρά οι Λιθουανοί ήταν απρόσεκτοι στα λέι απ τους, ήταν άστοχοι και δεν μπορούσαν να φέρουν το παιχνίδι στο ρυθμό τους. Ετσι οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 24-13 στο 8’ έχοντας τον Πάνγκος «εγκλωβισμένο» στην άμυνά τους, ενώ στη συνέχεια με τον Βουγιούκα και τον Μήτογλου να δίνουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκαν με 20 πόντους διαφορά (43-23 στο 16’).

Οι δυτο ψηλοί έδωσαν ενέργεια και πάθος στην πεντάδα του Παναθηναϊκού και φαίνεται πως αιφνιδίασαν τον Γιασικεβίτσιους. Όμως ο Λιθουανός «διάβασε» την άμυνα των αντιπάλων του και με τον Πάνγκος να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες μείωσε τη διαφορά στους 9 πόντους (46-37 στο 19’) για να λήξει το πρώτο μέρος με 47-37.

Η Ζαλγκίρις με ένα έξυπνο κόλπο μπέρδεψε ακόμα περισσότερο τον Παναθηναϊκό, καθώς έπαιζε ζώνη στο λόου πόστ και οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, ούτε να σουτάρουν με καλές προϋποθέσεις. Στην επίθεση ο Καβαλιάουσκας έφτανε με κοντύτερό του παίκτη πάντα μέσα στη ρακέτα και δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει. Κι έτσι η Ζαλγκίρις πέρασε μπροστά με 79-78 στα 1.20’’ πριν το τέλος και ο Πάζνγκοςε στα 55’’ έκανε το 82-78.

Ο Ρίβερς μείωσε με τρίποντο (82-81 στα 43’’), ο Τουπάν με βολές στα 35’’ το 83-81 και ο Αμερικανός με δίποντο ισοφάρισε (83-83 στα 16’’). Στην τελευταία φάση ο Πάνγκος αστόχησε με τους Λιθουανούς να φωνάζουν πως του έγινε φάουλ.

Στην παράταση ο Ουάιτ πάλι με το ίδιο κόλπο, πάνω σε κοντύτερο παίκτη έκανε το σκορ 90-83 στο 2’ και στα 58’’ ο Μιλάκνις ισοφάρισε σε 91-91. Στα 16’’ ο Ρίβερς με ½ βολές έκανε το 92-91 και στα 4’’ ο Πάνγκος έδωσε προβάδισμα στη Ζαλγκίρις με 93-92 για να έρθει το σλάλομ του Καλάθη και να διαμορφώσει το τελικό 94-93.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 47-37, 59-58, 83-83 (κ.δ), 94-93 (παρ)