Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 67-62

Ύστερα από ένα ματς-θρίλερ με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 67-62 από τη Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία. Διπλή ήττα για τους πράσινους, καθώς ομάδα του Κώστα Σλούκα κάλυψε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλη προσπάθεια στην Τουρκία, αλλά τελικά λύγισε στο τελευταίο λεπτό με 67-62 από τη Φενέρμπαχτσε για την 18η αγωνιστική. Μάλιστα η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ απόλεσε και τη διαφορά του πρώτου ματς, καθώς στο ΟΑΚΑ είχε κερδίσει το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με ένα καλάθι (70-68).

Η Φενέρμπαχτσε είχε Βέσελι σε μεγάλα κέφια, ήταν πιο σκληρή και κατάφερε να επικρατήσει του Παναθηναϊκού με 67-62 στην Τουρκία κάνοντας σημαντικό βήμα για να πάρει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Ο Τσέχος σέντερ έκανε τη διαφορά στο «αμπντί Ιπεκτσί», καθώς ήταν εκείνος που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση, πήρε τα ριμπάουντ και προκάλεσε τη μεγαλύτερη ζημιά στον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Πασκουάλ έκανε καλή προσπάθεια, αλλά στο τέλος δεν είχε το κάτι παραπάνω για να μπορέσει να κάνει το μεγάλο «μπαμ». Η Φενέρμπαχτσε στο πρώτο μέρος είχε «οχυρώσει» το κέντρο της ρακέτας της με τους Βέσειλι και Τόμπσον, οι ποίοι δεν επέτρεπαν στους «πράσινους» να πλησιάσουν κοντά στο καλάθι.

Ετσι απέτρεψε το πικ εντ ρολ παιχνίδι του Καλάθη, «τζογάροντας» στα τρίποντα του Παναθηναϊκού. Οι παίκτες του Πασκουάλ βρέθηκαν πολλές φορές μόνοι τους για σουτ και δεν ήταν εύστοχοι με συνέπεια η Φενέρ να έχει την υπεροχή.

Μάλιστα έκαναν… κατάχρηση στο τρίποντο, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν 3/5δίποντα και 4/10 τρίποντα! Οι Ρίβερς, Ντένμον και Παππάς δεν μπορούσαν να βρουν στόχο, αν και είχαν προσπάθειες με καλές προϋποθέσεις και δεν μπορούσαν να δώσουν λύσεις στο «τριφύλλι». Η Φενέρ δεν μπορούσε όμως να πάρει και τον έλεγχο του αγώνα, καθώς ο Παναθηναϊκός είχε καλές επιστροφές.

Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 18-14 στο 9’, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απαντήσεις και μείωσαν σε 26-25 στο 15’ με τον Αντετοκούνμπο δείχνοντας ότι μπορούν να παραμείνουν μέσα στο ματς για να οδηγηθούν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια με τη Φενέρ να προηγείται 35-30.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν σαφώς καλύτερη. Οι επιθέσεις ήταν πιο ισορροπημένες μια και ο Πασκουάλ βρήκε τρόπο να βάλει στην επίθεση της ομάδας του το πικ εντ ρολ, ενώ και ο Ρίβερς βρήκε το δρόμο για το καλάθι. Από την άλλη πλευρά οι Τούρκοι δεν είχαν ρυθμό στο παιχνίδι τους και ο Ομπράντοβιτς επεδίωξε να «χτυπήσει» στο λόου πόστ με τους Ντατόμε και Μέλι.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 42-39 στο 24’ και είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αν και οι Τούρκοι είχαν τις απαντήσεις με τους Βέσελι και Τόμπσον. Ετσι το δεκάλεπτο τελείωσε με 50-47.

Ο Βέσελι όμως εξελίχθηκε στον πλέον «κομβικό παίκτη» της Φενέρ, καθώς ήταν εκείνος που πήρε τις περισσότερες «μάχες» μέσα και στις δυο ρακέτες. Έβαλε καλάθια, πήρε ριμπάουντ, έκοψε καλάθια και αποτέλεσε τον «πυρηνικό αντιδραστήρα» στην πεντάδα των Τούρκων. Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός έμεινε πέντε λεπτά χωρίς καλάθι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ξέμεινε από δυνάμεις και δεν είχε τον παίκτη που θα βάλει τη μπάλα στο καλάθι.

Στο 1.40 πριν το τέλος ο Καλάθης μείωσε σε 61-60 και στα 42’’ ο Ουοναμέικερ με δίποντο έκανε το 63-60. Ο Ρίβερς όμως έκανε αίρμπολ σε τρίποντο στα 17’’ και ουσιαστικά εκεί κρίθηκε το ματς. Κάποια φάουλ που έκαναν οι «πράσινοι» δεν είχαν αποτέλεσμα καθώς οι παίκτες της Φενέρ ευστόχησαν στις βολές και πήραν τη νίκη με το τελικό 67-62, παίρνοντας και τη διαφορά στα μεταξύ τους ματς.

Από τη Φενέρμπαχτσε οι Βέσελι (12π. 8ρ), Τόμπσον (14π.,7ριμπ) και Σλούκας (11 π) ήταν οι κορυφαίοι, ενώ από τον Παναθηναϊκό διακρίθηκαν οι Σίνγκλετον (14π., 12ριμπ) και Καλάθης (13π., 7ας)

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-30, 47-50, 67-62