ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Εφές 110-79

Εύκολο βράδυ κόντρα στην Εφές είχε η ΤΣΣΚΑ με τους Ρώσους να επικρατούν εντός έδρας με σκορ 110-79 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Δεν σταμάταγε να σκοράρει με τρίποντα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο εντός έδρας ματς κόντρα στην Εφές και έτσι η νίκη ήρθε εύκολα για τους Ρώσους με σκορ 110-79 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης μπήκαν… αγριεμένοι και με πρωταγωνιστή τον Κόρι Χίγκινς έφτασαν να έχουν το εξωπραγματικό ποσοστό στα τρίποντα 87,5%. Δηλαδή είχαν στόχο τα 7/8, με αποτέλεσμα το σκορ να ξεφύγει και να πάει στο 31-18 με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 35-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τούρκοι ξεκίνησαν δυναμικά, όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με τους Ρώσους να συνεχίζουν το «βιολί» τους και να «πυροβολούν» με τρίποντα και έτσι το ημίχρονο βρήκε μπροστά την ΤΣΣΚΑ με 58-46.

Όταν οι παίκτες μπήκαν και πάλι στο παρκέ δεν άλλαξε κάτι. Οι γηπεδούχοι έβλεπαν τις προσπάθειές τους να καταλήγουν εκεί που ήθελαν με την Εφές να μην μπορεί να βρει απάντηση σε αυτό το πρόβλημα. Έτσι, το ματς στο 30′ είχε λίγο ως πολύ κριθεί με την ΤΣΣΚΑ να είναι μπροστά με 81-61.

Το μόνο που δεν ξέραμε ήταν ποιο θα είναι το τελικό σκορ, μιας και ο νικητής είχε ουσιαστικά κριθεί με τους Ρώσους να επικρατούν με το επιβλητικό 110-79.

Τα δεκάλεπτα: 35-21, 58-46, 81-61, 110-79