Τι έκαναν οι “ελληνικές ομάδες” στο EuroCup

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

Το 2/4 έκαναν οι ομάδες του EuroCup που απαρτίζονται από τουλάχιστον έναν Έλληνα παίκτη ή προπονητή.

H Λιέτουβος Ρίτας νίκησε μέσα στην έδρα της Παρτίζαν (80-91) με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να είναι ο πρωταγωνιστής του ματς. Ο 32χρονος φόργουορντ/σέντερ μέτρησε 26 πόντους (με 7/16 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 6/6 βολές), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 τάπα σε 27’15”.

H Ούνικς Καζάν των Φώτη Κατσικάρη και Κώστα Καϊμακόγλου κέρδισε την Παρί/Λεβαλουά του τεράστιου Μπορίς Ντιό, διατηρώντας χωρίς νίκη. Ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε 3 πόντους (με 1/2 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 13’31” παρουσίας στο παρκέ, σε ένα παιχνίδι που η ρωσική ομάδα ανέτρεψε το -12 του ημιχρόνου.

Μια μέρα νωρίτερα, ο Βλάντο Γιάνκοβιτς της Ανδρόρας είχε 15 πόντους (με 2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 5/8 βολές), 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 τάπα σε 24’26” στην ήττα από την Τορίνο, στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση με τη φανέλα της ισπανικής ομάδας.

Αναφορικά με τον Στράτο Περπέρογλου, έπαιξε για 18’04” στην ήττα της Χαπόελ Ιερουσαλήμ από την Μπουντούτσνοστ (86-81). Συνολικά είχε 5 πόντους (με 1/1 δίποντο και 1/3 τρίποντα), 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Τα παιχνίδια:

Τορίνο – Ανδόρα 92-86

Ούνικς Καζάν – Παρί/Λεβαλουά 76-68

Νταρουσάφακα – Τσεντεβίτα 85-83

Η κατάταξη (σε 2 αγώνες)

1. Ούνικς Καζάν 2-0

2. Τορίνο 2-0

3. Νταρουσάφακα 2-0

4. Τσεντεβίτα 0-2

5. Παρί/Λεβαλουά 0-2

6. Ανδόρα 0-2

Η επόμενη αγωνιστική (3η)

Παρί/Λεβαλουά – Τορίνο (25/10)

Νταρουσάφακα – Ούνικς Καζάν (25/10)

Τσεντεβίτα – Ανδόρα (25/10)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Τα παιχνίδια:

Χαπόελ Ιερουσαλήμ – Μπουντούτσνοστ 81-86

Ρέτζο Εμίλια – Γαλατάσαραϊ 74-71

Μπάγερν Μονάχου – Λιετκαμπέλις 93-57

Η κατάταξη (σε 2 αγώνες)

1. Μπάγερν Μονάχου 2-0

2. Μπουντούτσνοστ 2-0

3. Ρέτζο Εμίλια 1-1

4. Λιετκαμπέλις 1-1

5. Χαπόελ Ιερουσαλήμ 0-2

6. Γαλατάσαραϊ 0-2

Η επόμενη αγωνιστική (3η)

Λιετκαμπέλις – Ρέτζο Εμίλια (25/10)

Χαπόελ Ιερουσαλήμ – Μπάγερν Μονάχου (25/10)

Μπουντούτσνοστ – Γαλατάσαραϊ (25/10)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Τα παιχνίδια:

Λοκομοτίβ Κουμπάν – Άλμπα Βερολίνου 75-59

Παρτίζαν – Λιέτουβος Ρίτας 80-91

Μπιλμπάο – Λιμόζ 91-98

Η κατάταξη (σε 2 αγώνες)

1. Λοκομοτίβ Κουμπάν 2-0

2. Άλμπα Βερολίνου 1-1

3. Λιμόζ 1-1

4. Μπιλμπάο 1-1

5. Λιέτουβος Ρίτας 1-1

6. Παρτίζαν 0-2

Η επόμενη αγωνιστική (3η)

Λιέτουβος Ρίτας – Λοκομοτίβ Κουμπάν (24/10)

Μπιλμπάο – Παρτίζαν (24/10)

Λιμόζ – Άλμπα Βερολίνου (24/10)

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

Τα παιχνίδια:

Τόφας – Γκραν Κανάρια 98-94

Βιλερμπάν – Ουλμ 108-77

Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης – Τρέντο 81-70

Η κατάταξη (σε 2 αγώνες)

1. Βιλερμπάν 1-1

2. Γκραν Κανάρια 1-1

3. Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης 1-1

4. Τρέντο 1-1

5. Τόφας 1-1

6. Ουλμ 1-1

Η επόμενη αγωνιστική (3η)

Ουλμ – Γκραν Κανάρια (25/10)

Βιλερμπάν – Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης (25/10)

Τρέντο – Τόφας (25/10)