Φορτσάρει για την κούπα ο Προμηθέας

Η ομάδα της Πάτρας νίκησε την ΑΕΚ με 54-51 και την Κυριακή κοντράρεται με τον Ολυμπιακό, με το νικητή να κατακτάει το πρωτάθλημα του Πανελληνίου Εφήβων.

ΑΕΚ και Προμηθέας Πάτρας έδωσαν μια μάχη αντάξια των προσδοκιών με την νίκη να πηγαίνει στα χέρια των Αχαιών με το τελικό 51-54. Αύριο στις 12.00 θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό με τον νικητή να κατακτά και τον τίτλο του πρωταθλητή Εφήβων στο ΚΓ Φιλωνίδειο στη Χερσόνησο Ηρακλείου.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που πήρε πρώτη το προβάδισμα σε ένα νευρικό και άστοχος πρώτο δεκάλεπτο (12-9) με την εικόνα να βελτιώνεται όμως και για τις δύο ομάδες στη συνέχεια, καθώς έβρισκαν ρυθμό με τον αγώνα να παραμένει ιδιαίτερα δυνατός.

Οι Αχαιοί έφτασαν στο +10 (21-31, 21’), αλλά η ΑΕΚ συνέχισε να απειλεί, πλησιάζοντας στο 33-36. Ο Προμηθέας διατηρούσε το προβάδισμα, αλλά δεν η ΑΕΚ δεν τον άφηνε να νιώσει ασφάλεια σε καμία στιγμή. Ο Ρογκαβόπουλος από τα 6μ75 έγραψε το 44-47 (36’). Ένα τρίποντο του Πατσαντζόπουλου διαμόρφωσε το 47-54 δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, με τον Ρογκαβόπουλο να απαντά (49-54, 38’20’’). Η αγωνία κράτησε ως τα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Προμηθέα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 51-54.

Δεκάλεπτα: 12-9, 21-29, 33-38, 51-54

ΑΕΚ (Χατζής): Ιωάννου Α. 6, Βάση, Ιωάννου Δ. 2, Μιχαήλ, Αλεξάνδρου, Ρούσσης, Ζαρκαδούλας, Καραβανάς, Πράπας 2, Ρογκαβόπουλος 14, Χατζηδάκης 18, Μακαριάδης 9

Προμηθέας Π. (Κεσαπίδης): Καφεζάς, Δατσιάδης, Κατσουλάκος, Σωτηρίου 8, Γραμματικός, Πατσαντζόπουλος 11, Καραϊσκος 2, Σανδραμάνης 14, Μπαρδάκας 7, Μαντζούκας 5, Γκάτζιος, Ερμείδης 7