Πρωταθλητές οι Έφηβοι της ΑΕΚ μετά από 15 χρόνια! (pics)

Πρώτος σκόρερ ο Χατζηδάκης με 18 πόντους.

Η ΑΕΚ επικράτησε 62-59 του Περιστερίου σε ένα συγκλονιστικό ματς στο Κλειστό του Αγίου Θωμά και κατέκτησε μετά από 15 χρόνια το Πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας Εφήβων της ΕΣΚΑ, όταν είχε τον αείμνηστο Νίκο Δημητρίου στον πάγκο της.

Οι παίκτες του Νίκου Χατζή από την έναρξη της αναμέτρησης είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Προηγήθηκαν 11-1 στο 7’, με το 1ο δεκάλεπτο να τελειώνει με στο +11 (19-8). Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η εικόνα του ματς. Η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +12 (26-14), με το ημίχρονο να τελειώνει 37-22.

Στo B’ μέρος, το Περιστέρι αντέδρασε μείωσε στους δώδεκα πόντους (42-30), στο 25’, 49-42, στο 32’, ενώ δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα έφερε τη διαφορά στους τρεις πόντους (59-56).

Στα τελευταία λεπτά το ματς κρίθηκε στις βολές με την ΑΕΚ να αποδεικνύεται πιο εύστοχη με τους Ρογκαβόπουλο και Ιωάννου, οι οποίοι διαμόφωσαν το τελικό 62-59.

Το «παρών» έδωσε σύσσωμο το Δ.Σ της «Βασίλισσας» προεξάρχοντος του μεγαλομετόχου Μάκη Αγγελόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 37-22, 49-34, 62-59

(Χατζής-Τσεπέλης): Ιωάννου Α 9(1) , Βάση 11(2) , Ιωάννου Δ. 3(1), Μιχαήλ 2 , Αλεξάνδρου 6 , Ρούσσης , Ζαρκαδούλας 11(2), Καραβανάς , Φιλιππαίος , Ρογκαβόπουλος 2 , Χατζηδάκης 18, Μακαριάδης.
ΓΣ Περιστερίου (Καλαμπόκης-Σταθάκης): Καράμπελας 11 , Βούρτσης 5 , Γεωργιάδης 22(3) , Καραμανλής , Μιχάλης 8(1) , Χουγκάζ Ρ. 3 , Παπαδόπουλος 4, Ύμερι , Στρογγύλης , Κάδρας 2 , Κρασάκης 4 .