ACB : Ξέσπασε η Μπάρτσελόνα, σώθηκε με Ντόντσιτς η Ρεάλ!

Εμφατική νίκη για τη Μπαρτσελόνα στο ντέρμπι 4άδας με τη Φουενλαμπράδα με 101-74, την ώρα που η Ρεάλ τα βρήκε σκούρα στο γήπεδο της απέναντι στην Εστουδιάντες.

Ανεβαίνει η Μπαρτσελόνα! Μετά τη σημαντική νίκη της μεσοβδόμαδα στην Ρωσία επί της Χίμκι για την Ευρωλίγκα, η ομάδα του Σίτο Αλόνσο διέλυσε εντός έδρας τη Φουενλαμπράδα με 101-74 για την 14η αγωνιστική της ACB!

Ουσιαστικά μιλάμε για ένα ντέρμπι κορυφής, καθώς παρά την ήττα η Φουενλαμπράδα παραμένει στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας με ρεκόρ 10-4 και τους Καταλανούς να ακολουθούν με 9-4, αλλά και με ματς λιγότερο.

Η Μπάρτσα ήταν εξαιρετική στην επίθεση (18/20 βολές, 28/46 δίποντα, 9/20 τρίποντα), οι παίκτες της μοίρασαν 25 ασίστ, ενώ έκανε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο διάστημα στο οποίο έτρεξε επιμέρους σκορ 25-13. Ερτέλ με 15 και Σεραφέν με 13 ήταν οι κορυφαίοι, ενώ πολύ χρόνο συμμετοχής πήρε και πάλι ο Σάσα Βεζένκοφ. Ο πρώην παίκτης του Άρη αγωνίστηκε για 18 λεπτά στα οποία είχε 6π. (2/3τριπ.), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Μέγας Ντόντσιτς και πάλι!

Εξάλλου, η Ρεάλ Μαδρίτης απέφυγε μια οδυνηρή ήττα, επικρατώντας τελικά της Εστουδιάντες εντός έδρας με 96-89. Κορυφαίος των Μαδριλένων ο Λούκα Ντόντσιτς με 24 πόντους (9/9β., 6/10, 1/5τριπ.) και καθοριστικά καλάθια όταν η μπάλα έκαιγε.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο προσπέρασαν με 79-81 4,5 λεπτά πριν το τέλος βάζοντας φωτιά στο ματς. Ωστόσο ο Σλοβένος σταρ μαζί με τους Τόμπκινς και Καμπάτσο, έδωσαν σπουδαίες λύσεις, για να χαρίσουν στην Ρεάλ τη 12η νίκη της σε 13 ματς στην ACB!

Σφαλιάρα για Μπασκόνια

Τέλος η Μούρθια πέτυχε μεγάλη νίκη στην προσπάθεια που κάνει να πλασαριστεί στην πρώτη 8άδα, επικρατώντας της Μπασκόνια με 78-67! Κορυφαίος τον Νικητών ο Χάνα με 14 πόντους, ενώ για τους Βάσκους που έπεσαν στο 8-5 και την 5η θέση διασώθηκε μόνο ο Τόρνικερ Σενγκέλια με 17π.