Ζήσης : Χριστούγεννα με 100άρα για τη Μπάμπεργκ

Σε εξαιρετική κατάσταση κατά την περίοδο των γιορτών η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, που νίκησε με 37 πόντους διαφορά!

Φαίνεται πως οι παίκτες της Μπάμπεργκ όχι μόνο αποπροσανατολίστηκαν από τις γιορτές των Χριστουγέννων, αλλά αντιθέτως εμπνεύστηκαν! Πως αλλιώς να εξηγηθεί η εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στη Μίτλντόιτσερ, την οποία η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι διέσυρε με 103-66 για τη 15η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος!

Είναι χαρακτηριστικό ότι η γηπεδούχος πραγματοποίησε ένα απίστευτο πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο έτρεξε επιμέρους σκορ 30-8! Αξίζει να σημειωθεί ότι οι νικητές είχεν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Στάιγκερ και Μούσλι να είναι κορυφαίοι με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Οσο για τον Νίκο Ζήση, ο Ελληνας γκαρντ αγωνίστηκε 17 λεπτά, στα οποία είχε 2 πόντους (1/3διπ., 0/1τριπ.), ενώ ακόμη μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 1 κλέψιμο. Με τη νίκη αυτή, η αντίπαλος των Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα έφτασε το ρεκόρ της στο 10-5 και βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας, πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου που έχει 14-1 και τη 2η Αλμπα Βερολίνου με 11-4.