Η Μπάγερν απάντησε στην Αλμπα με… break στο break!

Με εξαιρετική άμυνα και υψηλά ποσοστά ευστοχίας, η Μπάγερν άλωσε το Βερολίνο και ισοφάρισε τη σειρά του γερμανικού πρωταθλήματος σε 1-1.

Λίγο φαίνεται να μετρούν οι έδρες στους τελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος. Θυμίζουμε ότι στον πρώτο τελικό η Άλμπα είχε νικήσει μέσα στο Μόναχο τη Μπάγερν με 106-95 στην παράταση, κλέβοντας το πλεονέκτημα για από τους Βαυαρούς.

Αυτή τη φορά όμως ή σειρά της Μπάγερν να σπάσει την έδρα, καθώς χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα, επικράτησε με 96-69 και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1! Με πέντε παίκτες να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων (Κάνγχαμ 17, Μπαρτελ 15 οι πρώτοι σκόρερ) και τον Μπούκερ να προσθέτει άλλους 9.

Εντυπωσιακό για τους νικητές και συνάμα κλειδί οι 30(!) ασίστ που μοίρασαν, με τον πρώην παίκτη του Αρη Αντον Γκαβέλ να δίνει 8 και τον Γιόβιτς 9!

Επίσης πρέπει να σταθούμε στο εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο των φιλοξενούμενων, διάστημα στο οποίο έτρεξαν επιμέρους σκορ 9-26!

Από πλευράς της ομάδας του Βερολίνου ο Ραντοσάβλιεβιτς είχε 14 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ.

Το τρίτο παιχνίδι θα γίνει στις 10 του μηνός στο Μόναχο, με τον πρωταθλητή να κρίνεται στις τρεις νίκες.