Μπασκόνια – Μπαρτσελόνα 96-72

Η Μπασκόνια έκανε «περίπατο» κόντρα στην Μπαρτσελόνα (96-72), η οποία δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι. Νίκες και για Μάλαγα και Βαλένθια.

Συντριβή στη χώρα των Βάσκων για την Μπαρτσελόνα, η οποία ηττήθηκε με 96-72 από την Μπασκόνια και συνέχισε τις προβληματικές της εμφανίσεις.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν «καυτοί» στην αναμέτρηση τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση με το 31-7 της πρώτης περιόδου να αποδεικνύει του λόγου του αληθές. Μάλιστα στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασαν μέχρι και στο +32 (51-19, 17′) και ουσιαστικά δεν συνάντησαν καμία δυσκολία μέχρι τέλος του ματς.

Μεγάλως πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Ροντρίγκ Μπομπούα, που μέτρησε 24 πόντους, με τους Σενγκέλια (18π, 4 ριμπ.) και Βόιντγκμαν (8π., 10 ριμπ., 7 ασίστ). Από πλευράς Μπαρτσελόνα ξεχώρισε μόνο ο Πιερ Οριόλα που μέτρησε 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 31-7, 58-30, 75-52, 96-72

Ουνικάχα Μάλαγα – Μούρθια 78-67

Η Μάλαγα δεν επηρεάστηκε ψυχολογικά από την προ 48 ωρών ήττα της από την Χίμκι στη Ρωσία και επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας της Μούρθια με 78-67.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γκιόργκι Σερμαντίνι που μέτρησε 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, με τον ΜακΚάλουμ να τον ακολουθεί σε απόδοση με 14 πόντους. Στους 17 σταμάτησε για τους ηττημένους ο Κλούφ.

Η Μάλαγα με τη νίκη αυτή ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-7 και βρίσκεται στη 3η θέση ισόβαθμη με τις Μπαρτσελόνα, Μπασκόνια και Φουενλαμπράδα.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 40-39, 65-49, 78-67

Βαλένθια – Ρεάλ Μπέτις 103-67

Η Βαλένθια ήταν καταιγιστική κόντρα στην Ρεάλ Μπέτις και έφτασε σε μια πολύ άνετη νίκη με σκορ 103-67.

Οι Νυχτερίδες είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά και δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο, ανεβάζοντας το φετινό ρεκόρ τους σε 13-6 και μένοντας μόνες στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Έρικ Γκριν με 19 πόντους, με τους Σαν Εμετέριο (17π.) και Άαρον Ντόονερκαμπ (16π.) να ακολουθούν. Ο Ζάγκορατς με 16 πόντους ήταν ο μοναδικός που ξεχώρισε από πλευράς Μπέτις.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 57-28, 85-50, 103-67