Ναντέρ – Αρης 91-63

Βαριά ήττα για τον Αρη στην Γαλλία με 91-63 από τη Ναντέρ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής Μειώθηκαν οι ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Champions League για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη.

Παίζοντας απέναντι σε μια σαφώς πιο ποιοτική και αθλητική ομάδα, την οποία δεν κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια, ο Αρης ηττήθηκε στην Γαλλία από τη Ναντέρ με 91-63 για τη 10η αγωνιστική του Δ’ ομίλου του Champions League. Στο 4-6 η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, που βλέπει τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση να μειώνονται αισθητά πλέον.

Κορυφαίος των Γάλλων ο Αμινού που έκανε μεγάλη ζημιά κάτω από τα καλάθια, με τους νικητές να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι από τα τρίποντα έχοντας 15/33! Από τον Άρη, ξεχώρισε ο Γκάρι Μπελ με 15 πόντους, στην καλύτερη ίσως εμφάνισή του με την κίτρινη φανέλα.

Θυμηθείτε εδώ το play by play της αναμέτρησης

Ζεστός ο Μπελ, κακή η άμυνα
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αρης επέτρεψε στους Γάλλους να πιάσουν τον αγαπημένο τους ρυθμό και να είναι πολύ εύστοχοι, έχοντας 11/17 σουτ εντός παιδιάς με 4/8 τρίποντα. Παράλληλα, με εξαίρεση τον Γκάρι Μπελ που ήταν αρκετά ζεστός, έχοντας πετύχει 9 πόντους στο διάστημα αυτό, δεν είχαν άλλες αξιόπιστες επιθετικές λύσεις.

Ετσι η Ναντέρ που πήρε το προβάδισμα από την αρχή του ματς (9-2, 15-4), κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος της πρώτης περιόδου με διαφορά 13 πόντων (27-14).

Οι φίλοι του Άρη βρέθηκαν και στη Γαλλία, ωστόσο είδαν την ομάδα τους να γνωρίζει βαριά ήττα

Με -18 στο ημίχρονο
Η διαφορά για τη Ναντέρ εκτοξεύθηκε ακόμη και στο +19 (39-20 στο 15’), καθώς η ομάδα του Γιαννάκη δεν μπορούσε να περιορίσει τη δράση των Αμινού και Κονατε. Σταδιακά όμως στη 2η περίοδο οι κίτρινοι βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνα τους και τον Προύιτ να προσφέρει πόντους, μείωσαν μέχρι τους 13 (43-30 στο 18’).

Ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο δεν υπήρχε ανάλογη συγκέντρωση και έτσι διαμορφώθηκε αυτό το… βαρύ 48-30 του πρώτου ημιχρόνου.

Τυπική διαδικασία το δεύτερο ημίχρονο
Ο Αρης έδειξε στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου ότι είχε αποδεχθεί τη μοίρα του, κάνοντας ουσιαστικά συντήρηση δυνάμεων. Στο 25’ διαφορά εκτοξεύθηκε στο +25 (62-37), με τη μέγιστη τιμή της να είναι το -27 όταν το σκορ διαμορφώθηκε στο 91-61 στο 39ο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 48-30, 68-46, 91-63