ΠΑΟΚ – Τενερίφη 74-79

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, όπου σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, ο ΠΑΟΚ λύγισε στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης και ηττήθηκε στην ψυχοφθόρα διαδικασία των βολών από την Τενερίφη με 79-74.

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την Τενερίφη για την 5η αγωνιστική του Champions League. Οι Ισπανοί μπήκαν πολύ καλύτερα στην αναμέτρηση με τον Τόμπι να κυριαρχεί στην ρακέτα και τον Αμπρομάιτις να «βομβαρδίζει» από τα 6,75μ. Ο ΠΑΟΚ σταδιακά κατάφερε να βρει λύσεις επιθετικά με τους Χρυσικόπουλο και Κλάσεν αλλά η Τενερίφη με 4/5 τρίποντα δίκαια έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με 23-17.

Παρόμοια εικόνα είχαμε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν και τον Σαν Μιγκέλ στην εξίσωση του ματς αλλά και ο ΠΑΟΚ πήρε πόντους με τον Κατσίβελη να βγαίνει μπροστά. Όμως με 7/11 τρίποντα στο ημίχρονο, η Τενερίφη κατάφερε να συντηρήσει την διαφορά που είχε χτίσει και με ένα επί μέρους 19-19 να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +6 (42-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ βγήκε αποφασισμένος για κάτι καλό. Είχε γενικά καλύτερη εικόνα αν και ξεκίνησε με υπερβολικά σκληρή άμυνα κάνοντας 5 ομαδικά φάουλ στα πρώτα 117’’ της αναμέτρησης! Αργά και σταθερά όμως ροκάνισε την διαφορά και έκανε το ματς ντέρμπι. Με κινητήριους μοχλούς τους Λάκι Τζόουνς και Κατσίβελη πίεσε και έφτασε τη διαφορά στον πόντο τέσσερις φορές.

Όμως κάτι γινόταν και αδυνατούσε να προσπεράσει. Σε όλο σχεδόν το τέταρτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες επιδόθηκαν σε ένα «μπρα ντε φερ». Όμως ο ΠΑΟΚ δεν είχε καθαρό μυαλό και σταθερά χέρια όταν η μπάλα έκαιγε. Κάπως έτσι και σουτάροντας με το απογοητευτικό 57% στις βολές, ηττήθηκε σε ένα παιχνίδι που κάλλιστα θα μπορούσε να έχει κερδίσει.