Νίμπουρκ – ΑΕΚ 82-93

Με τον Μάνι Χάρις να σημειώνει 36 πόντους και τους Βασιλπουλο, Πάντερ να ευστοχούν σε μεγάλα τρίποντα, η ΑΕΚ ανέτρεψε το -10 του πρώτου ματς, επικράτησε της Νίμπουρκ στην Τσεχία με 93-82 και προκρίθηκε στους «8» του Champions League.

Μια απίστευτη πρόκριση για τους «8» του Champions League κατάφερε να πάρει η ΑΕΚ, που επικράτησε της Νίμπουρκ στην Τσεχία με 93-82, καλύπτοντας το -10 του πρώτου ματς (88-98). Εξωγήινη εμφάνιση από τον Μάνι Χάρις, με 36 πόντους.

Θυμηθείτε το play by play της αναμέτρησης

Η ΑΕΚ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, καθώς επέτρεψε στους γηπεδούχους να «κατεβάσουν» 21(!) επιθετικά ριμπάουντ και να προηγηθούν με 61-54 στο 27. Εκεί όμως ανέλαβε ο Μάνι Χάρις. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε… σμπαράλια την τσέχικη άμυνα, Βασιλόπουλος και Πάντερ πέτυχαν δύο μεγάλα τρίποντα και έτσι η επική πρόκριση της ΑΕΚ ολοκληρώθηκε μέσα πανηγυρισμούς από τους παίκτες, αλλά και τους οπαδούς της Ενωσης που βρέθηκαν στο γήπεδο!

Στην επόμενη φάση η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει την γαλλική Στρασμπούρ, που άφησε εκτός συνέχειας τη λιθουανική Ντεπτούνας Κλαϊπέδα.

Ιδανικό ξεκίνημα, τα χάλασε στην άμυνα
Με τον Λαρεντζάκη να είναι καυτός από την περιφέρεια (11π. στο α δεκάλεπτο με 3/3τριπ.) και τον Χάντερ να σκοράρει από την καρδιά της ρακέτας, η ΑΕΚ έκανε δυνατό ξεκίνημα, ξεφεύγοντας με 13-19. Ωστόσο στη συνέχεια η άμυνά της έγινε, όπως στα περισσότερα ματς, ευάλωτη.  Πούμπρλα, Χρούμπεν και Μπόχατσικ έδωσαν λύσεις στη Νίμπουρκ που προσπέρασε (20-19), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 21-22 υπέρ της ΑΕΚ.

Κάτι ανάλογο είχαμε και στην δεύτερη περίοδο. Στο μεγαλύτερο μέρος η Ενωση έπαιξε καλή άμυνα, διατηρώντας παράλληλα την αποτελεσματικότητα της στην επίθεση. Ο Χάντερ έφερε τους κίτρινους για πρώτη φορά στο +8 (34-42 στο 18’), ωστόσο τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (13 επιθετικά η Νίμπουρκ σε 20 λεπτά!) και δύο σερί «βόμβες» του Ρέι, έφεραν τους Τσέχους στο 40-42 του ημιχρόνου.

Της επέτρεψε να τρέξει και… καταστροφή
Αν κανείς περίμενε μια καλύτερη αμυντικά ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο, κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Συνέβη μάλιστα το αντίθετο. Η Ενωση επέτρεψε στους γηπεδούχους, όχι μόνο να βρουν ελεύθερα σουτ όπως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο, είτε σε πρωτεύοντα είτε σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό. Ακριβώς δηλαδή το παιχνίδι στο οποίο αρέσκεται η συγκεκριμένη ομάδα.

Ετσι η Νίμπουρκ προσπέρασε ακόμη και με 7 (61-54 στο 27΄), ενώ πάλι καλά που ήταν και ο Μάνι Χάρις, ο οποίος με τις ατομικές ενέργειες του, κρατούσε (μόνος του) επιθετικά την ΑΕΚ.

Ο μεγαλομέτοχος της ΑΕΚ Β.C. Μάκης Αγγελόπουλος και η περίφημη Σλάβια Πράγας του ’68 τιμήθηκαν από τη Νίμπουρκ πριν από τον αγώνα.

Από το -14, στο ασύλληπτο επιμέρους σκορ 29-14
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Σάκοτα μπήκε με -4 (68-64) και όπως γίνεται εύλογα αντιληπτό, το έργο της ήταν πολύ δύσκολο. Ο Χάρις ωστόσο κράτησε το όνειρο ζωντανό κάνοντας ό,τι ήθελε απέναντι στην άμυνά της Νίμπουρκ, που άρχισε να καταρρέι. Ο Αμερικανός σκόραρε με όλους τους τρόπους και από όλα τα σημεία του γηπέδου και δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι ήταν σα να… παίζει μόνος του! Ο Βασιλόπουλος με μεγάλο τρίποντο έκανε το 80-80 στα 1:28 πριν το τέλος, ενώ ο Χάρις έβαλε την ΑΕΚ για πρώτη φορά στο +10 (80-90), με κλέψιμο και λέι απ στον αιφνιδιασμό. Ο Ρέι με βολές έκανε το 82-90, όμως εκεί ο Πάντερ ευστόχησε σε τρίποντο-μαχαιριά υπό πίεση, στα 2,8 για το φινάλε (82-93)!

Ακολούθησε τάιμ άουτ, η επαναφορά για τους Τσέχους έγινε από τα πλάγια και το τρίποντο απελπισίας του Ρέι ήταν άστοχο. Το τελικό 82-93, βρήκε Σάκοτα, παίκτες και οπαδούς να γίνονται ένα κουβάρι και να πανηγυρίζουν μια από τις πιο εντυπωσιακές προκρίσεις στην ιστορία της ΑΕΚ!

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 40-42, 68-64, 82-93