Ρέθυμνο – Άρης 80-73

Μετά από ένα ματς με συγκλονιστικό φινάλε, ο Αρης ηττήθηκε με 80-73 στο Ρέθυμνο από την τοπική ομάδα, που είχε κορυφαίους τους Γκούντουιν και Γιαννόπουλο. Μποχωρίδης και Τσαϊρέλης οι καλύτεροι του αυτοκράτορα.

Μετά από ένα ματς με εξέλιξη θρίλερ για την 11η αγωνιστική της Basket League, το Ρέθυμνο επικράτησε του Άρη με . Στο 6-6 πλέον οι Κρητικοί, στο 5-7 οι κίτρινοι.

Κορυφαίος των νικητών ο Γκούντουιν, ξεχώρισαν και οι Χριστοδούλου, Άρμστεντ και Γιαννόπουλος. Καθοριστικό ρόλο στη νίκη των γηπεδούχων οι πολλές βολές που κέρδισαν, έχοντας 21/30, ενώ οι φιλοξενούμενοι μόλις 12/13. Για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ξεχώρισαν οι Μποχωρίδης και Τσαϊρέλης.

Εύστοχο το Ρέθυμνο στα τρίποντα με 9/22, 27/62 σουτ εντός παιδιάς οι κίτρινοι που λύγισαν στις λεπτομέρεις.

Οσον αφορά την εξέλιξη, είχαμε κλειστό ματς με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα και… ολο το ματς να κρίνεται στα τελευταία 2,5 λεπτά. Ο Βασιλόπουλος έβαλε μπροστά τον αυτοκράτορα με 65-68, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι απάντησαν με 7-2. Τρίποντο Γκούντουιν και τρίποντο και φάουλ του Χάρης Γιαννόπουλου για το 72-70 με 1:20 για το τέλος.

Ο Προύιτ με 1/2 βολές έκανε το 72-71, για να απαντήσει ο Μούντι (74-71) στα 56’’. Ο Τσαϊρέλης φτάνοντας τους 15 πόντους έδωσε νέες ελπίδες στους κίτρινους (74-73 στα 42’’), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ολιγωρίες στα ριμπάουντ για τον Αρη, εύστοχες βολές από Μούντι και Αρμστεντ, καθώς επίσης και ένα αντιαθλητικό φάουλ του Μπελ στα 17’’ (πριν την επαναφορά της μπάλας), χάρισαν μια μεγάλη νίκη στους Κρητικούς.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-35, 53-55, 80-73