Λαύριο – Προμηθέας Πατρών 101-87

Το Λάυριο έπαιξε εντυπωσιακό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε του Προμηθεά με 101-87 συνεχίζοντας την απίθανη πορεία του στο πρωτάθλημα. Απίθανη εμφάνιση ξανά από τον Μακένζι Μούρ (20π., 7 ριμπ, 5 ασίστ).

Λαύριο non stop! Η ομάδα του Νίκου Σερέλη υπέταξε και τον Προμηθέα (101-87), χάρη σ’ ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο και έφτασε το ρεκόρ του στο 9-3, παραμένοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας! Τέταρτη ήττα στα τελευταία πέντε παιχνίδια για τον Προμηθέα, που υποχώρησε στο 7-5. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο απίθανος Μακένζι Μουρ (20π, 7 ριμπ, 5 ασίστ).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ξεκίνημα του ματς και προεξάρχοντος του Τουντζιαράκη κατάφερναν να προηγηθούν με 18-25 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Προμηθέας συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα κι έφτασε και στο +9 (29-38, 15′). Σ’ εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Μακένζι Μουρ για ο Λαύριο, το οποίο έκανε ένα σερί 12-2 και πέρασε μπροστά (41-40, 17′). Η ομάδα του Νίκου Σερέλη ανέβασε κι άλλο την απόδοση της κι έφτασε να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (48-43).

Το Λαύριο διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα, με τον Στίβεν Γκρέι να ανεβάζει τη διαφορά στους οκτώ (58-50, 23′). Ο Προμηθέας μείωσε σε 62-57, ωστόσο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι, φτάνοντας μάλιστα σε διψήφια διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (72-59).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Μουρ πήρε το «όπλο» του και ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (76-60, 31′). Το Λαύριο είχε τον έλεγχο του αγώνα, με τον Προμηθέα να κάνει μια προσπάθεια να μειώσει (86-74, 35′). Οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποια μεγάλα σουτ με τους Ντίξον και Ουίγκινς (94-81, 38′). Ουσιαστικά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την κόρνα της λήξης, με το Λαύριο να ρίχνει 100άρα στον Προμηθέα, χάρη στο κάρφωμα του Ουίγκινς, με τον Μούρι να διαμορφώνει με τρίποντο το τελικό 101-87.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 48-43, 72-59, 101-87