ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 92-74

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και τις νίκες έδωσε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 92-74 του Πανιωνίου στο κλειστό της Πυλαίας και έφτασε στην όγδοη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο «Δικέφαλος» επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση και με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εμφανώς ανώτερος από τους Νεοσμυρνιώτες που όσο μπορούσαν προσπάθησαν να κάνουν τη δεύτερη νίκη τους στην Α1.

Ο Πανιώνιος αιφνιδίασε τους Θεσσαλονικείς, καθώς στο ξεκίνημα του αγώνα με τους Τσούπκοβιτς και Σακελλαρίου να είναι παραγωγικοί στην επίθεση, αλλά και με έξυπνη άμυνα κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη νωθρότητα των γηπεδούχων.

Έτσι προηγήθηκε 31-22 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου αναγκάζοντας τον Παπαθεοδώρου να βάλει τις φωνές στους παίκτες του.

Ο ΠΑΟΚ όμως άρχισε να ανεβάζει στροφές, να βάζει το παιχνίδι στο δικό του ρυθμό και να παίρνει το προβάδισμα. Με σερί 14-0 λοιπόν οι Θεσσαλονικείς από 33-37 στο 12’ πέρασαν μπροστά με 47-37 στο 16’ και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης με τους Κατσίβελη και Χρυσικόπουλο πρωταγωνιστές της αντεπίθεσης.

Η διαφορά σταθεροποιήθηκε γύρω στους δέκα πόντους με τον ΠΑΟΚ να είναι παραγωγικός στην επίθεσή του μια και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 74-62.

Οι γηπεδούχοι είχαν βάλει το «νερό στο αυλάκι», είχαν τον απόλυτο έλεγχο φτάνοντας τη διαφορά στους 21 πόντους (87-66 στο 36’) με τον Παπαθεοδώρου να βάζει στα τελευταία λεπτά και τους νεαρούς παίκτες της δωδεκάδας του και τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 92-74.

Από τον «Δικέφαλο» οι Χρυσικόπουλος (21π, 3/5διπ, 4/4τριπ), Ζάρας (18π) και Κατσίβελης (13π, 6ας) ήταν καλύτεροι, ενώ από τον Πανιώνιο προσπάθησαν οι Τσούπκοβιτς (20π), Σακελλαρίου (14π) και Σαρικόπουλος (10π)

Τα δεκάλεπτα: 22-31, 58-46, 74-62, 92-74.

ΠΑΟΚ: Μαργαρίτης, Καραμανώλης 3 (1), Κατσίβελης 13 (3), Τζάκσον 3, Γκος 7 (1), Χρυσικόπουλος 21 (4), Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 8 (1), Καρράς 2, Τσόχλας 5 (1), Ζάρας 18 (2), Τζόουνς 6 (1)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Σακελλαρίου 14 (2), Νταλό 7 (1), Τσούκοβιτς 20 (2), ΜακΝίλι 7, Σαρικόπουλος 10, Δίπλαρος 2, Κράβιτς 5, Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης, Καμπερίδης, Χέντερσον 4, Γούντσον 5 (1)