Προμηθέας Πατρών – Κολοσσός Ρόδου 76-80

Ο Κολοσσός Ρόδου πήρε μια σπουδαία νίκη (80-76) μέσα στην Πάτρα κόντρα στον Προμηθέα και πλησίασε τις θέσεις της τετράδας.

Μεγάλο διπλό στην Πάτρα για τον Κολοσσό Ρόδου! Οι θαλασσί επικράτησαν με 80-76 του Προμηθέα και πλέον είναι μια ανάσα από την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο από την αρχή, με τις δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο να ανταλάζουν καλάθια και να μένουν ισόπαλες στο τέλος του (18-18). Στη δεύτερη περίοδο ο Κολοσσός ανέβασε την απόδοση του και με ένα 12-2 σερί έφτασε στο +10 (34-44), με τον Προμηθέα να απαντάει μ’ ένα δικό του 5-0 και να κλείνει το ημίχρονο στο -5 (39-44).

Μια απ΄τα ίδια ήταν και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε σταθερά μια διαφορά 7-8 πόντων και να κλείνουν τελικά την περιόδο όντας 10 πόντους μπροστά (54-64). Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ο Κολοσσός ξέφυγε μέχρι και με 12 πόντους (62-74 34’), με τον Προμηθέα να προσπαθεί να κάνει μια μυθική επιστροφή στα τελευταία λεπτά, μειώνοντας σε 76-78, ενώ είχε την ευκαιρία να κάνει επίθεση για να πάρει το προβάδισμα, όμως ο Γκρίφιν έκλεψε την πάσα του Γκίκα και κάρφωσε κάνοντας το τελικό 76-80.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μπρέι με 24 πόντους, ενώ σημαντική βοήθεια έδωσε και ο Γκρίφιν με 17 πόντους. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο εκπληκτικός Μίλαν Μιλόσεβιτς με 26 πόντους (6/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα) και 11 ριμπάουντ, μαζί με τον «άχαστο» Τουτζιαράκη (15π. με 4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντα).