Ολυμπιακός – Προμηθέας 108-71

Πειστική εμφάνιση μετά από καιρό πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, καθώς διέλυσε τον Προμηθέα Πάτρας με 108-71 και έκανε το 1-0 στη σειρά της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ασταμάτητοι από την περιφέρεια, τελείωσαν το παιχνίδι με 13/24 τρίποντα (54%) και έδειξαν πως συνέρχονται από το αγωνιστικό τέλμα που είχαν […]

Πειστική εμφάνιση μετά από καιρό πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, καθώς διέλυσε τον Προμηθέα Πάτρας με 108-71 και έκανε το 1-0 στη σειρά της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ασταμάτητοι από την περιφέρεια, τελείωσαν το παιχνίδι με 13/24 τρίποντα (54%) και έδειξαν πως συνέρχονται από το αγωνιστικό τέλμα που είχαν που είχαν βρεθεί όλο αυτό το διάστημα μετά τον αποκλεισμό από το Final 4 της Ευρωλίγκας.

Σε ένα ΣΕΦ που είχε ελάχιστη προσέλευση, αλλά τουλάχιστον όσοι ήρθαν είδαν πλούσιο θέαμα, η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν μπόρεσε ποτέ να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων και… αφέθηκε στις ορέξεις των Πειραιωτών.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 18 πόντους και 5/5 τρίποντα, άκρως θετική εμφάνιση από τον Γιώργο Πρίντεζη με 13 πόντους, ενώ καλή επιστροφή είχε και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ. Για τους ηττημένους, οι Κέισι Πράδερ και Μοχάμεντ Φαγιέ πέτυχαν από 16 πόντους. Το επόμενο παιχνίδι της σειράς είναι το Σάββατο 26 Μαΐου στο ΣΕΦ στις 19:30.

ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΣΥΝΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Αρχή για τις δύο ομάδες, με τον Έλις και τον Μπόγρη να πρωταγωνιστούν και τον τελευταίο να σκοράρει για το 5-2. Ο Ρόμπερτς, ο οποίος νωρίτερα είχε πραγματοποιήσει το 3-2, πέτυχε το 7-2, αλλά οι Πατρινοί με τον Φαγιέ «δράστη» ισοφάρισαν (7-7), τέσσερα λεπτά από την έναρξη του ματς.

Με το τρίποντο του Σαλούστρου ο Προμηθέας προηγήθηκε στο Φάληρο (9-10), οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν σκορ από τον Παπαπέτρου για να προηγηθούν αρχικά με 12-10 και έπειτα από κάρφωμα του Ουίλτζερ με 16-12. Ένα τρίποντο του Έλληνα φόργουορντ και το κάρφωμα του ΜακΛίν απέφεραν το 20-14, με τον Αμερικανό να διαμορφώνει και το σκορ της πρώτης περιόδου με ένα ακόμα δίποντο (22-14).

Η ομάδα του Πειραιά ανέβασε ταχύτητα, δύο σερί τρίποντα από τους Στρέλνιεκς και Παπανικολάου «εκτόξευσαν» τη διαφορά στους 13 πόντους (28-15), με τον Έλληνα φόργουορντ να κλέβει στην επόμενη φάση μία μπάλα και με λέι απ να κάνει το 30-15.

Οι Πατρινοί μείωσαν με τον Γερομιχαλό σε 30-19, όμως από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός πάτησε ακόμα περισσότερο το γκάζι.

Ένα 10-2 επιμέρους με τον Πρίντεζη να… ξεμπουκώνει βάζοντας τέσσερις σερί πόντους έστειλε το παιχνίδι στο 40-21, ενώ η είσοδος του Μιλουτίνοφ έδωσε ενέργεια και γέμισε τη ρακέτα για τον Ολυμπιακό. Ο Σέρβος σέντερ σκόραρε για το 42-21, έκοψε τον Σαλούστρο ξεσηκώνοντας το ΣΕΦ για την επιστροφή του. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους στο +22 (45-23), οι οποίοι δέχτηκαν μόλις 9 πόντους, με τον Προμηθέα να έχει «εγκλωβιστεί» στην άμυνα τους..

ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΥΣΤΟΧΙΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Από αυτήν την αφετηρία, των 22 πόντων διαφορά, ο Ολυμπιακός μπήκε χαλαρός στο ματς. Αμφότερες οι ομάδες το έριξαν στην… επίθεση, σε 5 λεπτά είχαμε 31 πόντους στην τρίτη περίοδο, με τον Πράδερ του Προμηθέα να κάνει πάρτι και να σκοράρει 10 πόντους με το παιχνίδι να αποκτάει άγρια ομορφιά και το σκορ να είναι στο 60-39. Ο Παπαπέτρου ανέλαβε δράση και κάρφωσε εντυπωσιακά για το 62-39 και με τρίποντο αργότερα βοήθησε για το +26 (67-41) των «ερυθρόλευκων». Ο Πράδερ συνέχιζε να μονοπωλεί το επιθετικό ενδιαφέρον των Πατρινών, έφτασε στους 16 ποντους σε μία περίοδο, «γράφοντας» το 73-52 και ο Φαγιέ έριξε τη διαφορά κάτω από τους 20 (73-54).

Το ματς πάντως οδηγήθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο 75-54, με το επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο να είναι φτάνει στο 30-31.

Το επιθετικό κρεσέντο του Ολυμπιακού δεν έλαβε τέλος. Δράστης στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Γιάνις Στρέλνιεκς, ο οποίος πέτυχε τους 9 από τους 11 πόντους της ομαδας του για το 86-54. Ακολούθησε ο Μιλουτίνοφ με πέντε σερί πόντους (89-57), ο Δημάκος πέτυχε το τρίποντο για το 89-60 και ο Σέρβος σέντερ των Πειραιωτών έκανε το 91-60 και ουσιαστικά από εκείνη τη στιγμή και έπειτα το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Το ένα τρίποντο διαδέχθηκε το άλλο, ο Στρέλνιεκς έκανε το 105-68, με τον Λετονό να έχει πάρει φωτιά και να φτάνει τους 18 πόντους με 5/5 τρίποντα. Το τελικό 108-71 αποτυπώνει την πλήρη διαφορά των δύο αντιπάλων, με τον Ολυμπιακό να δείχνει πως αφήνει στην άκρη τις αρνητικές εμφανίσεις…

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 45-23, 75-54, 108-71