Προμηθέας – Λαύριο 98-87

Με «όπλο» του την εξαιρετική αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ο Προμηθέας νίκησε αρκετά εύκολα το Λαύριο και πέτυχε τον μεγάλο στόχο της κατάκτησης της 3ης θέσης στην κανονική περίοδο.

Πιάνοντας εξαιρετική απόδοση και σε ρυθμό… run and gun, ο Προμηθέας δεν άφησε πολλά περιθώρια στο Λαύριο. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε στην Πάτρα με 98-87 και ουσιαστικά εξασφάλισε την 3η θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος!

Στο 16-8 οι Πατρινοί, σημείωσαν 50 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας γενικότερα εξαιρετική ευστοχία στα σουτ εντός παιδιάς. Πράδερ, Φαγιέ, Ελις και Λίποβιι, οι κορυφαίοι.
Το Λαύριο που είχε το ρεκόρ του να πέφτει στο 14-11, πλήρωσε τα αρκετά λάθη που έκανε και το γεγονός ότι δεν κατάφερε να περιορίσει τον εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό των αντιπάλων του.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε ακόμη και με 18 πόντους διαφορά (76-58), εννιά λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο το Λαύριο δεν το έβαλε κάτω. Με κορυφαίο τον Μουρ, αλλά και λύσεις από αρκετούς άλλους συμπαίκτες του Αμερικανού, πλησίασε στο 88-85, με 1:10 πριν το τέλος.

Μέχρι εκεί όμως… Ο Σαλούστρος με τρίποντο έκανε το 91-85 στα 55’’, ενώ ο Φαγιέ με κάρφωμα και ο Γκίκας με βολές, διαμόρφωσαν το σκορ στο 95-87 (στα 35’’) με όλα να τελειώνουν σε εκείνο το σημείο.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 50-37, 70-58, 98-87