ΓΣΛ Φάρος – Ολυμπιακός 83-95

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στη Λάρισα με 95-83 αλλά η τοπική ομάδα χαμογέλασε περισσότερο αφού παρέμεινε στη Stoiximan Basket League.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να πήρε το θετικό αποτέλεσμα στην Λάρισα, επικρατώντας με 95-83 όμως ο τοπικός ΓΣΛ Φάρος χαμογέλασε το ίδιο ζοφερά, αφού βάσει των αποτελεσμάτων της αγωνιστικής, εξασφάλισε την παραμονή στην Stoiximan Basket League. Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί για τρία δεκάλεπτα, όμως στην τέταρτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι, σούπερ από τα 6,75μ με 13/28 τρίποντα και ήταν δίκαιοι νικητές της αναμέτρησης.

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους οι Μπόμπι Μπράουν (19 πόντοι με 4/7 τρίποντα), Κάιλ Ουίλτζερ (13 πόντοι με 3/4 τρίποντα) και Μπράιαν Ρόμπερτς (13 πόντους), ενώ για τους γηπεδούχους, κορυφαίος ήταν ο Στίβεν Μπαρτ Τζούνιορ με 22 πόντους ενώ τον ακολούθησε ο Νώντας Παπαντωνίου με 15.

Στα αξιοσημείωτα του ματς, η παρθενική συμμετοχή του Ανδρέα Τσουμάνη με τη φανέλα του Ολυμπιακού στην Α1, με τον 17χρονο να μπαίνει στο παρκέ για το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

ΜΙΛΗΣΑΝ ΟΙ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ, με τον Φάρο να θέλει τη νίκη για να μείνει στην κατηγορία, να τον συμφέρει και η ήττα με προϋποθέσεις, και τον Ολυμπιακο να πραγματοποιεί την προετοιμασία του ενόψει των πλέι οφ. Δύο πρώην «ερυθρόλευκοι» από τους γηπεδούχους, ο Μουράτος και ο Μαραγκός, και οι Σπανούλης και Παπανικολάου ήταν οι υπεύθυνοι για το αρχικό 4-4, με το Μαραγκό να είναι και ο λόγος για το 9-4 με τρίποντο για το συγκρότημα του Σκουρτόπουλου. Ο Ολυμπιακός ήταν υπερβολικά άστοχος και με 2/9 σουτ είδε τον Μουράτο να σκοράρει για το 11-4 με 4 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Παπανικολάου μείωσε σε 11-6 και ο Σπανούλης σε 11-8 , με τον αρχηγό των «ερυθρόλευκων» να έχει μπει ζεστός και να σκοράρει ένα τρίποντο για την ισοφάριση (11-11). Με μία βολή του ΜακΛίν και ένα κάρφωμα του Ουίλτζερ, ο Ολυμπιακός πέρασε με τρεις πόντους μπροστά, με τον Καναδό να απαντάει και με τρίποντο στον Σάφτενααρ για το 14-17 στη Λάρισα, σκορ που ήταν και το τελικό της πρώτης περιόδου.

Για την ομάδα του Φάρου, ο Μπάντερ μείωσε σε 17-20 με τρίποντο, αλλά ο Στρέλνιεκς γρήγορα πραγματοποίησε το 17-23 και ο Μπόγρης το 17-25. Το λέι απ του Παπαντωνίου «έγραψε» το 19-25 για τους γηπεδούχους, με τον Έλληνα σέντερ πάντως των Πειραιωτών να κυριαρχεί στις ρακέτες και με δύο βολές (τρίτο κερδισμένο φάουλ) να κάνει το 19-27. Το τρίποντο του Μαραγκού, και ένα 4-0 του Γυμναστικού αποτύπωσε το 26-29, με 4 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα για το ημίχρονο ανάγκασε τον Ολυμπιακός σε τάιμ άουτ, το οποίο απέφερε και το 5-0 σερί με τους Παπανικολάου και Μπράουν για το 28-35.

Ο Ουίλτζερ με το δεύτερο τρίποντό του στο ματς έκανε το 28-38 και ο Μπράουν με τον ίδιο τρόπο το 30-41. Μάλιστα ο Ολυμπιακός έφτασε και πάλι στους 11 πόντους με τον ΜακΛίν (33-44), ένα 5-0 σερί των γηπεδούχων όμως, έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο κλειστό της Λάρισας να είναι στο 38-44.

ΣΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ Η ΤΑΞΗ

Αρχή δευτέρου ημιχρόνου με Μπαρτ και Σπανούλη με τον ίδιο τρόπο να πραγματοποιούν το 40-46, με τον πρώτο να πετυχαίνει και το 42-46 και ο Παπαντωνίου μάλιστα μείωσε στους 2 πόντους (44-46). Το τρίποντο του Στρέλνιεκς, ισοσταθμίστηκε κάπως από το δίποντο του Μαραγκού για το 46-49 και ο Παπαντωνίου ξανά, φτάνοντας στους 15 πόντους, έφερε το παιχνίδι σε απόσταση αναπνοής (48-49). Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τη διαφορά και μάλιστα προηγήθηκαν με έναν πόντο έπειτα από καλάθι του Μπαρτ (50-49), με τον Μάντζαρη να επαναφέρει την τάξη με λέι απ (50-51). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι με χέρι στο σκορ, το ματς ήταν ντέρμπι με τον Παπανικολάου από τις βολές να πραγματοποιεί το 52-55.

Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Μπαρτ και η τεχνική ποινή στον Παπαμακάριο για διαμαρτυρία έφεραν τις 3/3 βολές του Σπανούλη και ένα δίποντο του Παπανικολάου για το 52-60, με τον Ρόμπερτς να δίνει αέρα 9 πόντων στην ομάδα του από τις βολές (52-61). Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό στο +5 (63-68), με την τέταρτη περίοδο να έχει ενδιαφέρον υπό αυτές τις συνθήκες.

Ο Ολυμπιακός πέρασε και πάλι στο παρκέ για να τελειώσει ουσιαστικά την αναμέτρηση. Ο Ρόμπερτς έγραψε το 63-70, ο Μάντζαρης το 65-73 και ο Μπράουν με λέι απ το 65-75 με 7:54 για τη λήξη. Ο καταιγισμός τριπόντων συνεχίστηκε για τους Πειραιώτες, ο Ρόμπερτς έκανε το 65-80 με ένα ακόμα σουτ από τα 6,75μ, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων. Ο Ουίλτζερ σκόραρε και αυτός όπως ο Αμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού για το 67-85 και με γκολ φάουλ για το 70-87, με το παιχνίδι να έχει κριθεί. Το μοναδικό που άξιζε αναφοράς από εκεί και έπειτα, ήταν η συμμετοχή του Ανδρέα Τσουμάνη, με τον 17χρονο φόργουορντ να περνάει στο ματς, ένα λεπτό πριν το τέλος της λήξης. Οι Λαρισαίοι σώθηκαν και ο Ολυμπιακός πλέον κοιτάει μία και καλή την επόμενη αγωνιστική στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 38-44, 63-68, 83-95