Λαύριο – Φάρος 77-55

To Λαύριο επιβλήθηκε εύκολα με σκορ 77-55 και κυνηγάει με αξιώσεις την 4η ή την 3η θέση στην κανονική περίοδο σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΟΚ απ' τον Ολυμπιακό και να εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των πλέι οφ.

Το Λαύριο πανηγύρισε τη 14η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, νίκησε εντός έδρας τον ΓΣΛ Φάρο με 77-55 κι έπιασε την ΑΕΚ στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 14-10.

Από την πλευρά τους, οι Θεσσαλοί υποχώρησαν στο 8-16 και παρέμειναν κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος. Αρχισκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μέιερ με 18 πόντους, με τον Μουρ να προσθέτει 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Σάφτενααρ με 18 πόντους, με τον Παπαντωνίου να μετρά 5 πόντους, 7 ριμπάουντ κι 8 ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση μέχρι το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (25-15), με το Λαύριο, με επιμέρους σκορ 13-2, να ανεβάζει στη συνέχεια τη διαφορά στους 21 πόντους (38-17 στο 16′) και να καθαρίζει την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Το δεύτερο μέρος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Θεσσαλούς να μην καταφέρνουν να περιορίσουν την έκταση της ήττας τους.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-24, 53-34, 77-55

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 7 (1), Κουζέλογλου 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 12 (7 ριμπάουντ), Μέιερ 18 (4/5 τρίποντα), Ουίγκινς 5 (5 ριμπάουντ), Παπαδημητρίου, Μεχίντι 3, Νίξον 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Περράκης, Γιαννακόπουλος, Νουάμου 3 (1/5 σουτ), Μουρ 9 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη).

ΓΣΛ ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μπάλογκαν 3 (1), Μπάντερ, Παπαμακάριος 7 (2), Μαραγκός 2, Μουράτος 1, Διαμαντάκος 7, Σάφτενααρ 18 (3), Βαβάτσικος 2, Μπαρτ 8 (2), Φένερ 2, Παπαντωνίου 5 (1), Κίλι.