Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 96-77

Ο Ολυμπιακός παρά τα προβλήματά του, έκανε ότι ήθελε την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου και επικράτησε με 96-77 στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ.

Μπορεί στον Ολυμπιακό να… σταυροκοπιούνται με τους τραυματισμούς που αντιμετωπίζουν, όμως στο παρκέ έβγαλε υγεία και διέλυσε τον ΠΑΟΚ με 96-77 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ιωάννη Παπαπέτρου στο δεύτερο ημίχρονο (19 πόντοι στο β μέρος), δεν άφησαν κανένα απολύτως περιθώριο στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, μία εβδομάδα μετά τον αποκλεισμό τους από τη συνέχεια της Ευρωλίγκας.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε πέντε παίκτες του με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον ΠΑΟΚ να έχει μοναδικούς που διακρίθηκαν τους Γκος και Κρουμπάλι με 13 πόντους αντίστοιχα.

ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΑΜΥΝΑΣ

Αρχή για τον Ολυμπιακό με 3-0 από τον Ρόμπερτς, με τους «ερυθρόλευκους» δια χειρός Σπανούλη να πραγματοποιούν το 6-0.

Το δεύτερο φάουλ του ΜακΛίν, έφερε γρήγορα στο παρκέ τον Γιώργο Μπόγρη, την ώρα βέβαια που Παπανικολάου (γκολ φάουλ) και Ουίλτζερ έκαναν το 11-1 για τους Πειραιώτες. Ο ΠΑΟΚ μείωσε με Γκος και Τζάκσον σε 11-5, αλλά ο Ρόμπερτς με σερί καλάθια έφερε τη διαφορά στους 12 πόντους (17-5).

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 22-7 έπειτα από τρίποντο του Στρέλνιεκς, ο ΠΑΟΚ όμως με την είσοδο του Μαργαρίτη «έδεσε» την άμυνα του, έκλεψε δύο φορές την μπάλα μετά από επαναφορά και με δύο τρίποντα του Γκος έριξε την απόσταση στους 4 (22-18) τρέχοντας ένα 11-0 σερί! Ο Βασίλης Σπανούλης πέτυχε το 25-20, σε μία περίοδο που είχε μεικτό χρόνο κοντά στα 25 λεπτά και οι διαιτητές πρόλαβαν να σφυρίξουν 14 φάουλ.

Δυναμικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό, με Παπαπέτρου και Παπανικολάου, με τον Στρέλνιεκς να τους ακολουθεί για το 33-25 και το 35-27. Μάλιστα το επιμέρους σκορ των γηπεδούχων έφτασε στο 15-7 σε τρια λεπτά με το 40-27 να το διαμορφώνει ο Μάντζαρης με τρίποντο στον αιφνιδιασμό (7 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου).

Ο ΠΑΟΚ έμοιαζε εκτός ρυθμού, έχανε κάθε «μάχη» σε ‘άμυνα και επίθεση και το τετράποντο του Παπανικολάου εκτόξευσε την διαφορά στους 18 πόντους (45-27).

Ένα μικρό ξέσπασμα του ΠΑΟΚ, με Ζάρα και Τσόχλα απέφερε το 45-33, οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν σκορ από τις βολές και ένα… ανιαρό ματς εξαιτίας της απουσίας του κόσμου οδηγήθηκε στο ημίχρονο με το σκορ στο 53-37 υπέρ του Ολυμπιακού.

ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ SHOW ΣΤΟ Β ΜΕΡΟΣ

Πεισμωμένος πέρασε στο παρκέ ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Χρυσικόπουλο να σκοράρει από τα 6,75μ για το 53-40 στην τρίτη περίοδο.

Ταυτόχρονα εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Ολυμπιακού και με τον Τσόχλα (53-42) και τον Τζάκσον (53-44) μείωσε στους εννιά, για να φτάσει ο Γκος το ματς στο 53-46.

Το σερί του ΠΑΟΚ αυξήθηκε στο 10-0 με τις βολές του Τζάκσον (53-47) για να του κόψει τον αέρα ο Ουίλτζερ με τρίποντο και φάουλ για το 57-47.

Το ματς έγινε… ροντέο για λίγο, ο πάγκος του ΠΑΟΚ χρεώθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στον Παναγιώτου, η διαφορά με το γκολ φάουλ του ΜακΛίν και τη βολή του Στρέλνιεκς πήγε στο 61-47.

Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε πάντως, ο Ρόμπερτς από τις βολές και ο Παπαπέτρου από το τρίποντο διαμόρφωσαν το 66-50 και ο Στρέλνιεκς με τριποντο και φάουλ το 70-52 (ο Χρυσικόπουλος το 66-52) και ο Μάντζαρης με γκολ φάουλ έστειλε ουσιαστικά την τελευταία περίοδο σε ρυθμούς διαδικαστικούς.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε στην αρχή της περιόδου σε 16 πόντους, αλλά δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει στο ματς. Οι Παπαπέτρου και Μπόγρης σκόραραν για το 77-60, ο Ζάρας προχώρησε στο 77-62, οι δύο Έλληνες του Ολυμπιακού όμως…επέστρεψαν και με 5 σερί πόντους έστειλαν στους 20 πόντους (82-62) την απόσταση.

Ο Παπαπέτρου συνέχισε «καυτός», με ένα γκολ φάουλ πραγματοποίησε το 89-64, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να περνάει στο ματς τους Αρσενόπουλο και Τολιόπουλο για να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Ο ΠΑΟΚ απλά έριξε τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, με μία εμφάνιση πάντως που θα κληθεί γρήγορα να την ξεχάσει.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 53-37, 73-55, 96-77