Κόροιβος – ΓΣΛ Φάρος 73-55

Η ομάδα της Αμαλιάδας πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στον ΓΣΛ Φάρο (73-55) και παρέμεινε ζωντανή στη μάχη για την παραμονή στη Basket League.

Ο Κόροιβος είναι ακόμα ζωντανός! Με το ένστικτο της επιβίωσης να χτυπάει δυνατά, η ομάδα της Αμαλιάδας νίκησε τον ΓΣΛ Φάρο με 73-55 και παρέμεινε ζωντανή στη μάχη για την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Πελοποννήσου έφτασε τους 29 βαθμούς και έβαλε από κάτω τον Αρη, ο οποίος την Τετάρτη (11/04) υποδέχεται την Κύμη. Παράλληλα ισοβαθμεί στην 11η θέση με τον Πανιώνιο, ο οποίος πέρασε από τα Τρίκαλα. Οι Τρικαλινοί βρίσκονται στον πάτο της βαθμολογίας και έχουν ήδη αποχαιρετήσει την Basket League.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντεκόζι με 18 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησε ο Κάρσον με 16. Από τους ηττημένους, που πλέον βλέπουν να απομακρύνονται τα πλέι οφ και να πλησιάζουν οι ομάδες της ουράς, ξεχώρισε ο Μπαρτ με 17 πόντους.

Πήρε από την αρχή κεφάλι

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ξεκίνησε δυνατά και με έξι συνεχόμενους πόντους του Κάρσον προηγήθηκε με 6-2. Ο Αμερικανός στα μέσα της περιόδου ξαναχτύπησε για το 11-5, με τον Μιλεντίγεβιτς λίγο αργότερα να κάνει το 16-9. Στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου ο Σπυριδωνίδης ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε αέρα 10 πόντων στον Κόροιβο (22-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Σαχπατζίδης, με τον 25χρονο σέντερ να σκοράρει τέσσερις σερί πόντους για το 26-12. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 29-18 με τον Μπαρτ, όμως, ο Κόροιβος απάντησε με τον Χάινς για το 33-18. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +11 (39-28).

Συντήρησε τη διαφορά και πήρε τη νίκη

Ο Κάρσον ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο όπως ακριβώς και το πρώτο και με 4 σερί πόντους έκανε το 43-30. Η ομάδα της Αμαλιάδας στην τρίτη περίοδο κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ και λίγο πριν το τέλος έφτασε να προηγείται με 20 πόντους (55-35). Ο Βαβάτσικος, όμως, με δύο βολές και ο Μπαρτ με 9 σερί πόντους έριξαν τη διαφορά στους 12 (58-46).

Στην τέταρτη περίοδο ο Μουράτος με τρίποντο μείωσε στους 10 (59-49), με τον Χάινς να απαντάει με δύο σερί καλάθια για το 63-49. Ο Πόσλεϊ 5 λεπτά πριν το τέλος, έκανε το 65-51 και ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη του Κόροιβου. Το τελικό 73-55 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και να παίρνουν μια δίκαιη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 39-28, 58-46, 73-55.