Πανιώνιος – Λαύριο 72-71

Υπάρχει ζωή στον Πανιώνιο! Οι «κυανέρυθροι» αρνήθηκαν να χάσουν σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι κόντρα στο Λαύριο (72-71) και έκαναν ακόμα ένα βήμα για την παραμονή τους στην Basket League. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου ανέβηκε στο 6-15 όσο έχει και ο Κόροιβος Αμαλιάδας, αλλά πάνω απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού αφού υπερτερεί στην μεταξύ τους ισοβαθμία. […]

Υπάρχει ζωή στον Πανιώνιο! Οι «κυανέρυθροι» αρνήθηκαν να χάσουν σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι κόντρα στο Λαύριο (72-71) και έκαναν ακόμα ένα βήμα για την παραμονή τους στην Basket League.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου ανέβηκε στο 6-15 όσο έχει και ο Κόροιβος Αμαλιάδας, αλλά πάνω απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού αφού υπερτερεί στην μεταξύ τους ισοβαθμία. Από την άλλη, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη υποχώρησε στο 13-8.

Στο πρώτο δεκάλεπτο «έλαμψε» ο Ντέγιαν Κράβιτς, που κυριαρχούσε σε άμυνα και επίθεση. Ο Πανιώνιος έφτασε γρήγορα σε διψήφια διαφορά (21-10, 7′), με τον Σέρβο σέντερ να μετράει 16 πόντους! Το Λαύριο «έσφιξε» την άμυνα του και μείωσε σε 24-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι «κυανέρυθροι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και με τρίποντο του Κάμινγκς έφεραν ξανά τη διαφορά σε διψήφια τιμή (37-27, 16′). Οι γηπεδούχοι υπέστησαν μπλακ άουτ σε εκείνο το σημείο και το Λαύριο κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους δύο με τη λήξη του ημιχρόνου (39-37).

Μάλιστα η ομάδα του Χρίστου Σερέλη συνέχισε με το πόδι στο «γκάζι» και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τον Λαμπ να την φέρνει με γκολ-φάουλ στο +7 (41-48, 24′). Ο Πανιώνιος «ξύπνησε» και ισοφάρισε σε 50-50 με καλάθι του Νταλό, ενώ το δεκάλεπτο βρήκε τους «κυανέρυθρους» στο +2 (56-54).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά ο Πανιώνιος με σημείο αναφοράς τον Σαρικόπουλο ξέφυγε με 6 (67-61, 35′). Ο Μούρ, όμως, κράτησε «όρθιο» το Λάυριο και ο Περράκης με τρίποντο από τα οκτώ μέτρα έφερε την ισοφάριση (71-71), 50″ πριν τη λήξη. Ο Κράβιτς ευστόχησε σε 1/2 βολές, με τους Περράκη και Νίξον να αστοχούν σε σουτ που θα έδιναν τη νίκη στο Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 39-37, 56-54, 72-71