ΑΕΚ – Λαύριο 96-86

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα αγχώθηκε προς το τέλος μα πήρε τη νίκη (96-86) και πλέον στρέφει την προσοχή της στη «μάχη» με την Στρασμπούρ.

Η ΑΕΚ για 33 περίπου λεπτά δεν άφησε πολλά περιθώρια αμφισβήτησης στο Λαύριο (προηγήθηκε μέχρι και με 80-56), στη συνέχεια κινδύνεψε, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν (83-76), αλλά τελικά διατήρησε την ψυχραιμία της και έφτασε σε μία πολύτιμη νίκη (96-86) που της δίνει και ψυχολογία ενόψει της μάχη της στο Champions League Basket. Με την νίκη αυτή, η Ένωση ισοβαθμεί με την αντίπαλό της στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 13-7, αλλά πλέον υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας!

Η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά του αγώνα χάρη στο επιμέρους σκορ 10-2 έδειξε τα δόντια της και πέρασε μπροστά, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 24-18. Η δεύτερη περίοδος ήταν one man show του Δημήτρη Μαυροειδή! Οι παίκτες του Σάκοτα ξέφυγαν με 36-22 και το Λαύριο μείωσε προς στιγμήν σε 38-32. Ο διεθνής Έλληνας σέντερ όμως πρωταγωνίστησε και βοήθησε την ΑΕΚ να οικοδομήσει μια διαφορά 14 πόντων, με το ημίχρονο να κλείνει 52-39!

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως… έκλεισε το δεύτερο. Ο Μάνι Χάρις ήταν σε δαιμονιώδη φόρμα (ξανά) ο Βινς Χάντερ το ίδιο και η ΑΕΚ  ξέφυγε με 69-49 κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 74-56. Και εκεί που όλοι πίστευαν ότι η τέταρτη περίοδος θα είχε χαρακτήρα τυπικής διαδικασίας, το Λαύριο έκανε την αντεπίθεσή του…

Αφότου η ΑΕΚ ήρε τη διαφορά στο +24, το Λαύριο αφυπνίστηκε και με μία εντυπωσιακή αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 83-76 με 1,5 λεπτό να απομένει. Οι δύο ομάδες κυνηγούσαν την διαφορά του πρώτου αγώνα (+8). Εκατέρωθεν μεγάλα καλάθια κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον, με τους Κιτρινόμαυρους να είναι πιο ψύχραιμοι και να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα  (96-86).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 17 (10 ριμπάουντ), Γκριν 6, Χάρις 19 (15 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λαρεντζάκης 4, Χάντερ 12, Ξανθόπουλος 5 (1), Βασιλόπουλος 4, Μαυροειδής 16, Καββαδάς, Πάντερ 13 (2

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κακλαμανάκης 2, Λαμπ 14 (3), Μέιερ 17 (3), Ουίγκινς 11 (1), Μουρ 23 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τζόνσον 4, Βεργίνης, Κουζέλογλου 2, Νίξον 10 (2), Περράκης 3 (1), Γιαννακόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 52-39, 74-56, 96-86.