Προμηθέας – Πανιώνιος 69-58

Ο Προμηθέας νίκησε  (69-58) στην Πάτρα τον -απογοητευτικό από τα 6.75- Πανιώνιο, παραμένοντας στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

To μίνι νικηφόρο του σερί, μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό, συνέχισε ο Προμηθέας, ο οποίος νίκησε στην Πάτρα τον Πανιώνιο (69-58) και παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι, που δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ άστοχοι από τα 6.75, έχοντας μόλις ένα εύστοχο σουτ σε 21 συνολικά προσπάθειες (ήτοι 5%), με το ποσοστό αυτό να παίζει φυσικά καθοριστικό ρόλο στην επιθετική του επίδοση.

Οι Πατρινοί έχτισαν διαφορά από την πρώτη κιόλας περίοδο (έκλεισε στο +7, 23-16), την οποία έφθασαν κοντά σε διψήφια νούμερα (+9, 35-26) με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Έχοντας πάρει κεφάλι στο σκορ, οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να διατηρήσουν τα ηνία, έχοντας φυσικά στο πλευρό τους και τους φίλους τους. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 51-40, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν το κρεσέντο… αστοχίας και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 69-58.

Ο Προμηθέας έχει τρεις «διψήφιους» (Φαγέ με 14, Χολ με 13, Γκίκας με 12), με τον δεύτερο να μοιράζει μάλιστα και οκτώ ασίστ. Από τον Πανιώνιο ξεχώρισαν οι Σαρικόπουλος (13 π.) και Σακελλαρίου (12 π.) , με τον Έλληνα γκαρντ να ευστοχεί μάλιστα στο μοναδικό τρίποντο των φιλοξενούμενων στον αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 12-10, 16-14, 18-18