Κολοσσός Ρόδου – Πανιώνιος 70-62

Ο Κολοσσός Ρόδου είχε τον έλεγχο για 40 λεπτά στην αναμέτρηση με τον Πανιώνιο και πήρε μια εύκολη νίκη με 70-62 για τη 15η αγωνιστική της Basket League.

Ο Κολοσσός Ρόδου συνήλθε από τη βαριά ήττα της περασμένης αγωνιστικής στο Ρέθυμνο και πήρε τη νίκη κόντρα στον Πανιώνιο με 70-62, σ’ ένα παιχνίδι όπου είχε τον απόλυτο έλεγχο από το πρώτο λεπτό μέχρι και τη λήξη.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν λίγο καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν με 11-12, όμως ο Μπρέι (14π.) ήταν «ζεστός» και οδήγησε τους Ροδίτες στο 25-17 του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν το πόδι από το γκάζι και έφτασαν μέχρι και το +16 (42-26, 16′), όμως ο Πανιώνιος επέστρεψε στο ματς (42-38, 18′). Ο Σχίζας, όμως με δύο τρίποντα και ο Ραιτ με δικό του καλάθι έφεραν τη διαφορά στους 10 με τη λήξη του ημιχρόνου (50-40).

Οι δύο ομάδες τα «έσπασαν» στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τον Πανιώνιο να εκμεταλλεύεται την κατάσταση και να μειώνει σε 56-50. Ο Κολοσσός, όμως, βρήκε λύσεις και ξέφυγε με 61-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 12-2 και ξέφυγαν με 68-52 στο 37′. Εκεί οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη χαλάρωσαν και ο Πανιώνιος βρήκε την ευκαιρία να μειώσει σε 68-62, όμως δεν υπήρχε αρκετός χρόνος για την ανατροπή. Με το τελικό 70-62 ο Κολοσσός Ρόδου ανέβασε το ρεκόρ του στο 8-7, ενώ ο Πανιώνιος έπεσε στο 3-12.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Τι Τζέι Μπρέι που μέτρησε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τους Ουέαρ (10π.) και Τζόουνς (9π., 7 ριμπ., 3 κλεψίματα) να προσφέρουν πολύτιμες λύσεις. Από πλευράς Πανιωνίου ξεχώρισαν οι Τσούπκοβιτς (11π.), Σαρικόπουλος (11π.), Κράβιτς (10π.) και Νταλό (10π, 5 ασίστ).